Ara: 0 532 749 99 36
Profesyonel & Kurumsal Web Siteleri Yapıyoruz
Aklınızdaki Projeyi Hayata Geçirelim. Bireysel veya Kurumsal Profesyonel Web Siteleri Yapıyoruz. PHP, C#, Java, Wordpress, Shopify ve daha fazlası
Fiyatları Görmek İçin Lütfen Formu Doldurunuz
Fiyat Alma Formu

Web Sitesi Fiyatları ve Kurumsal Site Yaptırmak İstiyorum Diyenler

Bu sayfa üzerinden profesyonel web sitesi fiyatları nedir ve ister özel tasarım olsun, ister kurumsal olsun, isterse profesyonel tarzda olsun, web sitesi nasıl yapılır ve aşamaları nedir gibi konulara açıklık getirmeye çalıştık. Günümüzde birçok yazılım firması web sitesi alanında hizmet verebilmektedir. Fakat bunların bazıları çok iyi ve profesyonel hizmetleri sunabilirken bazıları da hizmet ve destek konusunda yetersiz kalmaktadırlar. Bu sayfada profesyonel bir web sitesi yapım aşamaları nedir, nelere dikkat edilmelidir gibi web siteleri hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılmaktadır. 
 

     

Profesyonel Web Sitesi Yaptırmak Nedir ve Nasıl Yaptırılır ?

Web sitesi yaptırabilmek için öncelikle bu konuda deneyimli bir yazılımcı, tasarımcı veya bir ajans ile çalışmanız gerekmektedir. Proje yaptırırken hazır paket bir sayfa mi yoksa isteklerinize özel olarak hazırlanacak bir sayfa mı yaptırmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Çünkü bu iki çalışma arasında farklılıklar bulunmaktadır. Hatta her yazılımcı, web tasarımcısı ve ajans arasında ciddi farklılıklar mevcuttur. Bu noktada iyi bir ajans ve yazılımcı seçimi oldukça önemlidir. Eğer siz de web sitesi yaptırmak istiyorum diyorsanız, web sitesi fiyatları için bizden hemen teklif alabilirsiniz. 

Web siteleri 2 ana kategori de değerlendirilmektedir. Bunlar şu şekilde 2'ye ayrılmaktadır;

 • Hazır Paket Web Sitesi
 • Özel Tasarım Web Sitesi

CODELAB olarak size veya firmanıza özel web siteleri yaparak ihtiyaçlarınıza özel bireysel veya kurumsal profesyonel web siteleri sunabiliriz.
 

Hazır Paket Web Sitesi Nedir ?

Hazır paket web sayfası, adından da anlaşılacağı gibi tema veya şablon yazılımlar üzerinden hazırlanan web siteleridir. Örnek verecek olursak wordpress bu kavramın en başında gelmektedir. Wordpress hazır paket web siteleri ile hızlı siteler yapmak, özel yazılım ürünü web sitesi yaptırmaktan çok daha az maliyetli ve çok daha hızlı olabilmektedir. Fakat burada bu hizmeti verebilen firmalar arasında ciddi farklılıklar mevcuttur. Hazır paket web sitesi fiyatları için bizden butlaka teklif alın !

Hazır paket web siteleri özel tasarım web sitelerine nazaran çok daha uygun fiyatlarla yapılabilmektedir. Bunun sebebi daha önceden hazırlanmış olan altypaılar veya tasarımlar ile hizmet verilmesidir. Bu noktada yazılım ajansları veya yazılım firmalar daha önceden hazırlanmış olan bazı altyapıları kullanabilmektedirler. Bu altyapıların en bilinir olanı wordpress altyapısıdır. Günümüzde milyonlarca web sitesi bu altyapı ile yapılmıştır. Wordpress dışında da yüzlerce hatta binlerce diyebileceğimiz alternatif bulunmaktadır. 

Bu bilinen altyapıların dışında yazılım firmaları da kendilerine has hazır paket geliştirmektedirler. Daha önceden hazırlanmış sayfalar veya altyapılar olmasaydır web sitelerini uygun fiyatlarla yapabilmek mümkün olmayabilirdi. Bu sebeple uygun fiyatlı bir çözüm arayışı varsa bu noktada müşterilerin veya proje sahiplerinin hazır paketlere yönelmesi gerekmektedir. Hazır paket uygulamaların avantajları oldukça fazladır. Fakat dezavantajları da oldukça fazladır. Bu noktada proje yaptırmak isteyenler öncelikle ne yaptırmak ve nasıl bir web sitesi yaptırmak istediklerine karar vermelidirler. Bu noktada ilgili yazılım ajansları veya firmalar proje yaptırmak isteyenleri yönelendirecektirler. 

CODELAB olarak ihtiyaçlarınıza özel hazır paket web siteleri de yapmaktayız

Özel Tasarım Proje Nedir ?

Özel tasarım web sitesi adından da anlaşılabileceği gibi özel olarak tasarlanan web siteleridir. Bu tarz web siteleri hazır paket web sitelerine nazaran daha pahalıdırlar. Bunun en önemli nedeni burada yapılacak çalışmalar hazır paketler veya altyapılar üzerinden değilde tamamen müşteri talepleri ve istekleri doğrultusunda şekillendirilen tasarımlar tarafından oluşturulmasıdır. Özel olarak tasarlanan sayfaların dışında aynı zamanda altyapılar ve yazılımlar da müşteri ve proje sahiplerinin istekleri doğrultusunda şekillendirilebilmektedir. İsteklere özel olarak kostümize edilerek yapılan web sitelerinin bir çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bahsedecek olursak en önemli sağlanan avantaj firmaya veya kişiye özel olarak tasarlanmış sayfalar ve kostümize edilmiş tasarımlardır.

Kostümize edilmiş ve firmaya veya kişiye özel tasarlanmış sayfalar sayesinde firmalar veya şahıslar tanıtmak üstedikleri ürünleri, hizmetleri veya farklı alanlardaki bilgileri çok daha detaylı ve ilgi çekici arayüzler ile sunabilmektedirler. Bunun sebebi hazır paket sitelerde özelleştirilmiş sayfa çalışmaları yapılamamasıdır. Günümüzde kurumsal diye nitelendirebileceğimiz hemen hemen tüm firmalar özel olarak tasarlanmış web siteleri ile müşterilerine ve kullanıcılarına hizmet vermektedirler. Bu yüzden özel tasarım ürünü siteler ile projeler yapılırsa başarıya ulaşma oranı çok daha fazla olmaktadır.

Bu durum özellikle e-ticaret siteleri için daha da belirgin durumdadır. Çünkü firmalar ürünlerini, kategorilerini ve içeriklerini çok daha doğru bir konseptte sunabilmektedirler. Bu da son kullanıcıların hizmeti daha efektif olarak kullanmalarını sağlamaktadır. Daha efektif olarak kullanım artması doğal olarak kullanıcı deneyiminin daha yukarıda yaşanması anlamına gelmektedir. Bu da hizmet kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Bu sebeple proje yaptırmak istediğiniz zaman öncelikle hazır paket çözümler ile mi yapılmalı yoksa özel olarak tasarlanarak bir site mi yapılmak isteniyor buna karar verilmelidir.

Fakat tabiki de özel tasarım web sitesi yaptırmanın da bazı dezavantajları bulunmaktadır. En önemli dezavantajı ise hazır paket çözümlere göre fiyatların çok daha yukarıda olmasıdır. Bunun en önemli sebebi özel çalışma gerektirmesidir. Bu da daha fazla zaman harcanan sayfalar anlamına geldiğinden fiyatlar ve maliyetler o ölçüde artmaktadır. bu sebeple özel tasarım web sitesi yaptırmak isteyenler bu hizmetin azır paket çözümlerden daha pahalı ve daha maliyetli olduğunu bilmeleri gerekmektedir ve bu duruma göre projelerini yaptırmalıdırlar. Aksi takdirde hedeflenen ölçüde web sitesine ulaşmak mümkün olmayabilmektedir. 

Hazır Paket mi Yoksa Özel Tasarım İnternet Sitesi Mi Yaptırmalıyım ?

Bu durum hem ihtiyaçlarınıza hem de harcayabileceğiniz bütçeye göre değişkenlik göstermektedir. Eğer tamamen isteklerinize özel ve kostümize edilmiş bir web sayfası istiyorsanız o halde hazır paketleri tercih etmemeniz gerekmektedir. Hazır paket çözümler veya özel tasarım çözümler noktasında aslında belirlenmesi gereken en önemli unsur nasıl bir proje yaptırılmak istendiği ve aynı zamanda ne kadarlık bir bütçe ile geliştirme yapılmak istendiği ile doğrudan alakalıdır. Bu sebeple web sitesi yaptırmak isteyenler öncelikle hedeflerini net bir şekilde belirlemeli ve bu hedefleri doğrultusunda harcayabilecekleri ücretleri belirlemeleri gerekmektedir. 

Fakat hem maliyet, hem de süre açısından daha hızlı bir çözüme ihtiyacınız var ise o halde hazır paket web sitesi yaptırmak sizin için daha doğru olacaktır.
 

Fiyatlar Nasıl Belirlenir ?

Bu konuda sabit bir fiyat belirleyebilmek mümkün değildir. Fakat genel olarak yapılan web sitesi projeleri hazır paket olup olmamasına, oluşturulacak sayfa sayısına, projenin tahmini bitiş süresine, kaç adet geliştirici ve tasarımcının çalışacağına ve içerdiği teknik zorluklara göre fiyatlandırılmaktadır. O halde ortalama olarak projeleri tahmini yapılacak sayfa sayısına göre ve çalışacak personele göre fiyatlayacak olursak, aşağıdaki tablo gibi bir fiyatlandırma ortaya çıkabilir.

Web sitesi yapım ücretleri adam gün maliyeti, sayfa sayısı, proje tahmini bitiş süresi, ihtiyaçlara, tasarımlara ve projenin teknik zorluklarına göre projeler fiyatlandırılmaktadır

Maddeler halinde web sitesi fiyatları belirlenirken uygulanan adımlar aşağıdaki gibidir;

 1. Oluşturulacak sayfa sayısı veya başlıklar dikkate alınmaktadır
 2. Özel tasarım veya grafik fiyatları dikkate alınır
 3. Web sitesinde kullanılacak içerik miktarı ve çeşitliliği dikkate alınır
 4. Web sitesinde satış yapılıp yapılmak istemediği değerlendirilir
 5. Web sitesinde bulunacak form ve kullanıcı etkileşim sayfaları dikkate alınır
 

Web Sitesi Fiyatları

Hazır paket web sitesi fiyatları özel tasarım web sitelerine göre oldukça hesaplı olabilmektedir. Bunun sebebi isminden de anlaşılacağı üzere hazır paket web siteleri olmalarıdır. Bu tür web sitelerinde hem kurulum hem de fiyat oldukça avantajlıdır. Fakat tasarım, kullanıcı deneyimi ve kurumsal kimlik deneyimi özel tasarım web sitelerine göre oldukça düşük kalmaktadır.Burada da fiyatlar firmalara göre değişkenlik göstermektedir. Fakat ortalama bir rakam vermek gerekir ise hazır paket web sitesi fiyatları 5.000 TL ve 15.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
 

CODELAB PAKET WEB SİTESİ FİYATLARI

PAKET

FİYAT

Ekonomik Paket

5.000 TL

Akıllı Paket

8.000 TL

Gelişmiş Paket

12.000 TL

Kurumsal Paket

25.000 TL

 

Özel Tasarım Kurumsal Fiyatlar

Özel tasarım kurumsal web sitesi fiyatları genel olarak firmaların veya kişişlerin istekleri doğrultusunda belirlenmektedir. Özel tasarım web sitesi hizmetinde web sitesi içerisinde kullanılacak veya sunulacak tüm sayfalar tek tek tasarlanmaktadır ve firmaya özel graif ve tasarımlar oluşturularak yapılmaktadır. Bunun içerisinde web sitesi içerisinde kullanılacak sayfa sayısı, tasarım özellikleri, müşteri ürünleri, kategorileri, müşteri kurumsal kimlik tasarımı beklentileri gibi unsurlar yer almaktadır. Burada fiyatlar her firmaya göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat kabaca belirtecek olur ise özel tasarlanmış sayfaları olan bir web sitesini hayata geçirme maliyeti 15.000 TL 'den başlamaktadır ve isteklere göre artabilmektedir.
 

CODELAB ÖZEL TASARIM WEB SİTESİ FİYATLARI

KAPSAM

FİYAT

5-10 Sayfa

15.000 - 40.000 TL

10-30 Sayfa

40.000 - 60.000 TL

30-50 Sayfa

60.000 - 100.000 TL

50 ve üzeri

100.000 TL ve üzeri

 

Proje Yaptırmak İstiyorum Diyenler Nelere Dikkat Etmeli ?

Web sitesi yaptırmak istiyorum diyenlerin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Proje yaptırırken en önemli unsur yukarıda da bahsedildiği gibi projeyi yapacak yazılımcı veya firmadır. Bu noktada birbirinden çok farklı hizmet veren yazılımcı ve firmalar bulunmaktadır. Aslında işin en zoru deneyimli bir yazılımcı ile çalışabilmektir. Bu noktada CODELAB proje yaptırmak istiyorum diyenlere en doğru hizmeti sunabilir. Çünkü deneyimli yazılımcı ve geliştiriciler ile web sitelerinizi en doğru ve en verimli yöntemler ile yapmaktayız.

Bir diğer unsur web sitesi fiyatları ve güncel teknolojiler kullanılarak sayfalarınızın yapılmasıdır. Maalesef bu hizmeti verebilen firma veya yazılımcıların çoğu bu konuda yetersiz kalabilmektedir.

En önemli unsurların başında ise arama motorlarında yapılacak sitenin üst sıralarda çıkmasını sağlayabilmektir. Buna kısa adıyla SEO (Search Engine Optimization) çalışması denmektedir. Seo çalışması olarak iyi bir hizmet veren yazılımcı ile yola çıktığınız zaman Google ve diğer arama motorlarında olmanız gereken konumun çok daha yukarısında olmanız mümkündür. Tabiki de bu sınırlar bir yere kadar zorlanabilir. Bir yerden sonra eğer eşdeğer çalışmalar yapılmış başka siteler sizin sektörünüzde mevcut ise Google da ilk sayfaya veya en üst sıralara çıkma çalışması daha da zorlaşmaktadır ve maliyet artmaktadır.

Seo çalışması veya Google’da üst sıralara çıkabilme çalışması için birçoğu yazılımcı veya firma bu konuda sizi yanlış şekilde manipüle ederek daha fazla para harcamanıza sebep olabilir. Bu konu oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü maalesef bazı yazılımcı ve ajanslar bu konuda çok yetenekli olduklarını iddia ederek daha az maliyetler ile sizi birinci sıraya getireceklerini söyleyebilirler veya tam tersi sizden gereğinden fazla ücret talep ederek, sizden gereksiz maliyetler alabilirler.

Bu noktada yine en önemli faktör yazılımcının veya yazılım ajansının kalitesidir.

CODELAB olarak en doğru ve verimli fiyatları belirleyerek projelerinizi yapıyoruz.

Başlıklar halinde web sitesi yaptırırken nelere nelere dikkat edilmeli;

 • Web sitesi tasarımı: Bir web sitesi yaptırıken yapılacak sayfaların tasarımları ve kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir. Bu noktada eğer özel tasarım bir web sitesi yaptırılmak isteniyor ise sayfalar tek tek tasarlanmalı ve ardından tasarlanan bu sayfalar kodlamaya dökülmelidir. 
   
 • Tasarım kalitesi: Yapılacak web tasarımların kalitesi de bu noktada oldukça önemlidir. Zira tasarımların dikkat çekici ve ilgi çekici renk ve animasyonlarla süslenmesi etkileyiciliği arttıracak bir unsurdur. Bu noktada da eğer özel bir tasarım yapılması planlanıyor ise ortaya çıkarılacak tasarımların kalitesine dikkat edilmelidir. Eğer hazır paket şablon temalar üzerinden bir web sitesi yapmak planlanıyor ise o zaman da ilgi çekici ve web sitesinin konusuna yakışır renkler ve arayüzler ile oluşturulan şablon tasarımlar tercih edilmelidir. 
   
 • Responsive arayüzler: Arayüzlerin responsive oluşu son derece önemlidir. Responsive her ekranda uyum sağlayabilen arayüz anlamına gelmektedir. Yani yapılan tasarımların hem geniş ekranlarda hem de telefon ve tablet ekranlarında düzgün bir görünüm verebilmesi özelliğidir. Bu sebeple responsive özelliği olan arayüz yazılımları geliştirilmesi önemlidir.
   
 • Kullanılacak yazılım dilleri: Web sayfası oluştururken kullanılacak yazılım dilleri oldukça önemlidir. Zira eskide kalmış veya güncelliğini yitirmiş kodlama dilleri ile web sayfaları oluşturulursa güncel teknlojiler ile yapılmadığı için arayüzler beklentinin altında kalabilmektedir.
   
 • Web sitesi içerikleri: Web sitesinin içerikleri oldukça önemli bir konudur. Bu noktada hem tasarımcılar hem de web sayfası yaptıracak kişiler gerekli tüm içerikleri detaylarıyla oluşturmalı ve projeye yerleştirmelidirler.
   
 • Sosyal medya bağlantısı: Sosyal medya bağlantıları günümüzde web sayfalarının ve internet sitelerinin olmassa olmazlarındandır. Bu sebeple web siteleri için sosyal medya bağlantı ve ikonlarının bulundurulması oldukça önemlidir. Hatta gerekli durumlarda dinamik bir yapı ile sosyal medya API leri kullanılarak sosyal medyalar sayfa içerisinde de kullanılabilmektedir.
   
 • Seo optimizasyonu: Seo optimizasyonu arama motorları sıralaması için en kritik unsurdur. Bu sebeple site yapılırken seo optimizasyonuna dikkat edilmelidir. Aksi takdirde sayfalar arama motorları sıralamasında beklenen performansı sergileyemeyebilirler.
   
 • Veri tabanı optimizasyonu: Veri tabanı optimizasyonu da özellikle büyük ölçekli web siteleri için son derece kritik seviyede önem arz etmektedir. Eğer düzgün bir veri tabanı yapılmamışsa ve bu veri tabanı düzgün bir şekilde optimize edilmemiş ise karşılaşılacak kullanıcı trafiklerinden sayfalar ciddi ölçüde negatif olarak etkilenecektir. Bu da kullanıcı deneyimini ve kurumsal kimliği negatif etkileyebilecek unsurlardan bir diğeridir. 
   
 • Web sitesinin güvenliği: Sayfaların güvenliği de ayrıca dikkate alınması gereken konulardan birisidir. Sayfaların hackerlar veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından etkilenmemesi için gerekli güvenlik önemlemleri ve yazılımları sayfa için yapılmalıdır. Eğer söz konusu sayfalar wordpress gibi hazır paket yazılımlar üzerinden yapılmış ise kullanılan hazır paket yazılımların güvenlik yazılımları da bu yazılımlara eklenmelidir.
   
 • Satış sonrası destek: Satış sonrası destek web siteleri için önemli konulardan birisidir. Güncel bir şekilde kurumsal bir kimliği kullanıcılara yansıtılabilmesi ve devamlı olarak sayfaların günvel tutulması sayesinde kullanıcı deneyimi daha da yukarılara taşınarak verilen hizmet daha kaliteli olarak sunulabilmektedir.
   

İnternet Sitesi İçerikleri Nasıl Belirlenir ?

İçerikler genel olarak işi yaptıracak olan kişiler tarafından verilmelidir. Bunlar logo, kullanılacak görseller, tasarımlar, videolar, dökümanlar olmalıdır. Eğer bu çalışmalar işi yaptıracak kişi veya firmalarda yok ise öncesinde özel tasarım ve kurumsal kimlik oluşturma çalışmaları yapmak gerekecektir. Bu da ayrı bir fiyatlandırmayı gerektirebilir.

Bahsedildiği gibi içerik bir web sitesi için en önemli unsurların başında gelmektedir. İçerikleri tam olan bir web sitesi rakiplerine oranla çok daha fazla ilgi çekici olacaktır. İlgi çekici olmasının yanında google gibi arama motorlarında da içerikleri fazla olan siteler daha öne çıkmaktadır. Bu noktada google bir çok kriteri değerlendirerek sonuçlardaki sıralamaları değiştirmektedir. Eğer gerçekten etkili bir içeriğiniz, konu ile ilgili resim, video gibi diğer medya içerikleriniz web sitenizde mevcut ise arama motorlarında daha önde olmanız da olasıdır. Bu noktada içerikleri acele etmeden detaylandırarak ve gerçekten kullanıcılara hem bilgi verecek hem de kullanıcıları daha sonra sitenize girmeye teşvik edecek içeriklerle sitenizi doldurmanız gerekemektedir. Aksi takdirde web siteniz beklenen ilgili görmeyebilir.

Bu noktada da iyi bir tasarımcı ve içerik üreticisi ile sitenizi planlamak ve onlarla çalışmak oldukça önemlidir. Burada iyi bir içerik üreticisi veya tasarımcı ile çalışıyor iseniz harcayacağınız miktarlar çok daha verimli bir şekilde size geri dönecektir
 

Hangi Firmalar Yapabilir ?

Önemli sayılabilecek web siteleri geliştirmiş, geliştirdiği bu web sitelerini size sunabilen, farklı programlama dilleri ve hazır paket programlar ile hizmet verebilen, güncel web teknikleri ve teknolojilerini takip eden firma veya şahıslar bu konuda size en doğru şekilde yardımcı olacaktır. Bu noktada CODELAB olarak deneyimli ve alanlarında ödüllü yazılımcılar ile size en doğru hizmeti ve web çalışmalarını sunabiliriz.
 

Profesyonel Web Sitesi İçerisinde Neler Olmalı ?

 • Logo ve kurumsal kimlik grafikleri (tasarımlar, bannerlar)
 • Slogan, motto yazıları ve başlıklar
 • Sayfa sayıları ve hiyerarşisi (Hakkımızda, İletişim, Galeri, Hizmetler, Servisler)
 • İçerik videoları
 • Google Maps entegrasyonu
 • SSL sertifikası
 • Google index meta bilgisi
 • Dekupe resim ve görseller
 • H1 etiketi ile başlık
 • H2 etiketleri ile başlıklar
 • H3 etiketleri ile başlıklar
 • P etiketi ile paragraf yazıları
 • Sitenin güçlü bir seo altyapısının olması

Proje Yaptırmanın Aşamaları Nelerdir ?

Web siteleri yapılırken bazı aşamalar ile yazılımlar geliştirilmektedir. Bu aşamalar özellikle özel tasarım siteler için kullanılmaktadır. Bir yazılım ajansı web sitesi yaparken aşağıdaki adımları uygulayarak sayfaları oluşturucaktır. Bu aşamalar öncelikle ihtiyaç analizleri ile başlamaktadır. Bu ihtiyaç analizlerinin detaylı olarak yapılması son derecede önemlidir. Aksi takdirde alının hizmetin hedefe ulaşması çok daha zor görülmektedir. İhtiyaç analizlerinin ardındansa projeler tasarım aşamalarına geçmektedir. İhtiyaç analizleri ile belirlenen her bir detay daha sonrasında tasarım aşamalarında, sayfaları veya projeri tasarlayracak grafiklere ışık tutacak klavuzlar niteliğindedir. Bu yüzden yukarıda da belirtildiği gibi detaylı bir şekilde ihtiyaçların belirlenmesi son derece önem arz etmektedir. Bir web sitesi yapımının adımları ise şu şekilde olmalıdır;

 1. İhtiyaçlarınızı tek tek en ince ayrıntılara kadar listelenmeli (Journalizing)
 2. Projenin hazır paket m yoksa özel yazılım olarak mı yapılacağına karar verilmeli
 3. Web siteniz için bir domain ve hosting hizmeti alınmalı
 4. Logo, görseller, videolar, içerik yazıları, dökümanlar hazırlanmalı
 5. Eğer özel yazılım bir web sitesi ise sayfalar tasarlanmalı
 6. Eğer hazır paket bir web sitesi ise şablon tasarım veya temalar seçilmeli
 7. Ve çalışamalara başlanmalı


Hangi Programlama Dilleri Kullanılır ?

Bu konuda da spektrumlar (alternatifler) oldukça geniştir. Web sayfaları yapılırken kullanınabilecek yüzlerce yazılım dili ve framework bulunmaktadır. Proje geliştirecek olan yazılımcılar veya ajanslar en doğru programlama dili ile proje veya sitelerinizi yapmak isteyeceklerdir. Bu yazımızda da yazılım geliştiricilere fikir olması bakımından web sitesi oluştururken kullanabilecekleri bazı programlama dillerini belirtmeye çalıştık. Bir web sitesi projesi için örnek verecek olursak;

 • Back-End için PHP, NodeJS, Ruby-On-Rails, C#, Java gibi diller düşünülebilir.
 • Hazır paket yapılacak ise Wordpress, Shopify düşünülebilir
 • Front-End için HTML5, CSS3, Angular, React, VueJS düşünülebilir
 • Veritabanı için MysSQL, PostgreSQL, MSSQL, SqlLite düşünülebilir
 • CSS Framework olarak Twitter Bootstrap, Foundation, Tailwind CSS kullanılaibilir
 • Back-End Framework olarak Codeigniter, Laravel düşünülebilir
 • Cache mekanizması için Redis, APC Cache veya MemCache düşünülebilir
 • Projeyi hem yedeklemek, hem versiyon kontrolü, hem de birden fazla yazılımcının işlerini kolaylaştırması için GitHub kullanılmalı
 • Proje yönetimi için özellikle büyük ekipler ve projeler için Atlassian kullanılması düşünülebilir
 • Proje tasarım aşamasında oldukça popüler olan Figma’nın yanı sıra Adobe Photoshop, Adobe Illustrator gibi programlar da kullanılmaktadır
 • Projelerin sunucu tarafında kontrolü için Dockers, cPanel, Plesk, CyberPanel düşünülebilir

Projelerin Güvenliği Nasıl Sağlanıyor ?

Web sitelerinin güvenliklerini sağlamak için bazı teknikler uygulanmaktadır. Güvenlik konusu web sayfaları için bir diğer önemli konudur. Çünkü güvenliği yeterince sağlanmamış web siteleri ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Maddi ve manevi kayıplardan, bilgi hırsızlığına ve zorbalığa kadar çok çeşitli sıkıntılar bu güvenliğin sağlanamamasından dolayı meydana gelmektedir. Bu sebeple yazılım geliştiriciler veya yazılım firmaları web sitelerini veya ilgili internet sayfalarını yaparken güvenlik unsurunu da dikkate alarak geliştirmelidirler. Web sayfalarının güvenliklerini sağlayabilmek için hem yazılımsal hem de donanımsal bazı teknikler bulunmaktadır. Bunların bazılarını sıralayacak olur isek;
 • En önemli unsurların başında SSL sertifikası gelmektedir. SSL sertifikası olmayan web siteleri https (Secure Hyper Text Transfer Protocol) uzantısıyla yönlenemez. Bu durum hem güvenlik açısından hem de SEO (Search Engine Optimization, arama motoru optimizasyonu) açısından istenen unsurların başında gelmektedir.
   
 • XSS Filtering. Eğer yapılan sayfaların parametreleri XSS filtresinden geçirmiyor ise proje Data Injection saldırılarına maruz kalabilir. XSS filler koruması yapılan sitelerde sitelerin veya web projelerinin hacklenmesi veya yanıltılması çok daha zordur.
   
 • Sunucuda DDos ataklarına karşı FireWall etkinleştirilmesi. DDos atakları hack yöntemlerinin en yaygını olarak bilinmektedir. Bu sebeple yapılan web sitelerinin FireWall etkinleştirilmesi yapılarak bu durum ortadan kaldırılabilir.
   
 • Sunucudaki dosyaların gizlenmesi. Bu durum web sitesinin yönetim panelini gizlemek anlamına gelmektedir. Bu yapıldığı takdirde sitelerin yönetim panelleri güvenli hale gelir.
   
 • Sayfalara Captcha eklenmesi. Yapılan sayfalardaki formlara captcha eklenerek formların güvenliği sağlanabilir.
   
 • Güncel framework ve pluginler kullanılması. Güncel yazılımlar kullanılırsa sitelerin ataklara karşı daha dayanıklı olması sağlanmaktadır
CODELAB olarak sayfalarınızın ve web sitelerinizin güvenliğini A’dan Z’ye sağlıyoruz
 

Sektörlere Göre Fiyatlar

Sektörlere göre web sitesi fiyatlarını değerlendirecek olur isek her sektör için farklı fiyatlar vermek mümkündür. Çünkü her sektörün kendine has özellikleri ve tasarımları bulunmaktadır. Bu sebeple sektörler için farklı tiplerde ve tasarımlarda internet siteleri yapılmaktadır. Fiyatlar hem sektörlere göre hem de bu alanlardaki firmaların konseptlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sebeple ilgili alanlarda özelleştirilmiş altyapılar için farklı ücretler belirlenebilmektedir.

Restoran ve Cafeler İçin Belirlenen Fiyatları

Restoran ve cafeler için farklı renk ve formatlarda web siteleri yapmak mümkündür. Bu noktada işletme sahiplerinin beğendikleri konsept ve tasarımlara uygun html temalar seçilerek ilerlenebilmektedir. İşletme sahipleri kendi logo, dekor ve mimarilarine uygun web sayfaları yaptırabilirler. Bu noktada yazılım geliştiriciler ve tasarımcılar çok çeşitli alternatifleri işletme sahiplerine sunabilmektedirler. Restoranlar ve cafeler için internet sitesi yapımı oldukça yaygın olup yazılım geliştirici ve grafik tasarımcılar tarafından sağlanabilen yaygın bir hizmettir. Restoran ve cafeler için oluşturulacak web siteleri için fiyatlar ortalama olarak 5.000 TL ile 25.000 TL arasında değişmektedir.

Oteller İçin Belirlenen Fiyatlar

Oteller Hosteller veya turistik işletmeler için çok çeşitli spektrumlarda web siteleri yapmak mümkündür. Bu noktada yapılacak sayfaların mekanın renklerine ve otellerin dekorasyonuna uygun olarak yapılabilmektedir. Bu noktada özellikle turistik mekanlara özgü farklı renk ve konseptler ile özel tasarlanmış sayfalar ile internet siteleri yapılmaktadır. Turizm sektöründeki şirketler yazılım geliştirici ve yazılım ajanslarından her türlü isteklerine göre farklı hizmet alabilirler. Oteller ve turistik işletmeler için oluşturulacak web siteleri için fiyatlar ortalama olarak 5.000 TL ile 25.000 TL arasında değişmektedir.

Fabrikalar İçin Belirlenen Fiyatlar

Fabrikalar ve endüstriler için özel tasarlanmış farklı renk ve konseptlere uygun web siteleri hizmeti verilebilmektedir. Bu noktada fabrika ve endüstri firması sahipleri veya çalışanları kendi ürün yelpazelerini ve üretim faaliyetlerini tanıtabilecekleri veya ürünlerinin kataloglarını tanıtabilecekler web siteleri yaptırabilirler. Kategorileri, ürünleri ve üretimlerini dijital ortamda tanıtmak isteyen fabrika ve endüstriler kendi konseptlerine uygun ve üretimlerini tanıtmayı amaçlayan özel tasarlanmış siteler yaptırabilirler. Bu noktada codelab gibi yazılım geliştiriciler A'dan Z'ye hem tasarım hem de yazılım noktasında sağlayabilmektedirler. Fabrikalar için oluşturulacak web siteleri için fiyatlar ortalama olarak 5.000 TL ile 25.000 TL arasında değişmektedir.

Kurumlar İçin Belirlenen Fiyatlar

Kurumlar ve farklı sektörlerdeki kurumsal firmalar için web siteleri yapılmaktadır. Bu noktada kurumun logosu ve özellikleri ve de ürün ve kategorileri doğrultusunda özel tasarlanacak sayfalar ve tasarımlar doğrultusunda kurumsal sayfalar yapılabilmektedir. Bu noktada yazılım geliştiriciler veya yazılım ajansları profesyonel hizmetler sunabilmektedirler. Kurumlar ve işletmeler için oluşturulacak web siteleri için fiyatlar ortalama olarak 5.000 TL ile 25.000 TL arasında değişmektedir.

Bireysel ve Kişisel Projeler İçin Belirlenen Fiyatlar

Bireyler ve şahıslar da kendileri için web siteleri yaptırabilmektedirler. Web sitesi yaptırmak isteyen şahıslar kendi isimleri veya soyisimleri hazırlanan logolar ile kendilerine özgü siteler yaptırabilirler. Bireyler isterlerse bu siteler üzerinden kendi şahsi hobilerini ve ilgli alanlarını paylaşabilirler. İster se kendi cv ve özgeçmişlerini bu internet sayfasında tanıtımını yapabilirler. Bireysel ve kişisel oluşturulacak web siteleri için fiyatlar ortalama olarak 5.000 TL ile 25.000 TL arasında değişmektedir.
 

Domain veya Alan Adı Nasıl Yönlendirilir ?

Kullanılan hosting firmasına göre değişkenlik göstermektedir. Genel adıyla NS (Name Server) diye adlandırılan sunucu isimlerinin DNS kayıtlarına girilmesi ile web siteniz satın almış olduğunuz hostingin IP’sine yönlenecektir. İşlem çok karışık zannedilse de oldukça basit ve hızlı bir yöntemdir. Fakat bu NS yönlenmesini işlemi için her hosting firmasında farklı şekilde yönermeler yer almaktadır. Bu sebeple eğer yönlenme başarısız ise hosting firmanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkarım ?

SEO kavramı siteler için artık olmazsa olmaz bir kavramdır. Web sitenizi Google da ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkarabilmek için yapılan tüm çalışmalara SEO adı verilmektedir. Bu sebeple yaptırmak istediğiniz web sitesinin SEO çalışmalarının deneyimli yazılımcı ve firmalar tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde web siteniz arama motorlarında istenilen seviyelere gelemeyecektir. CODELAB olarak yaptığımız web sitelerinin Google ve diğer arama motorlarında mümkün olan en üst sıralarda çıkmasını sağlıyoruz.

Responsive Ne Demek ?

Responsive web sayfalarının hem telefonlar, hem tabletler hem de bilgisayar ekranlarında düzgün görünebilmesi için çok önemlidir. Responsive olmayan web siteleri günümzde arama motorları tarafından da alt sıralara doğru çekilmektedir. Çünkü yapılan web sitesinin hem telefonlar ekranından hem tablet, hem de bilgisayar ekranından düzgün bir şekilde görünmesi gerekmektedir. Bu tüm ekranlardaki düzgün görüntünün sağlanması durumuna da responsive denmektedir.

Sunucu ve Hosting Firmaları Neye Göre Belirlenir?

Sunucu ve hosting firması seçiminde önemli kriterlerden birisi elbetteki sunucunun fiyatı ve ödenecek ücretlerdir. Fakat fiyat dışında sunucu firmalarının verdiği hizmet kalitesi de çok ama çok önemlidir. Bu noktada web sitenizin barınacağı sunucu firmalarından alınacak hizmete dikkat edilmelidir. Aksi takdirde internet siteniz devamlı kesintiye uğrayabilir bu da kullanıcılarınızı olumsuz etkileyebilecek bir unsurdur. Verilecek hizmetin yanı sıra sunucu firmalarının müşteri hizmetleri ve teknik destek elemanlarının tecrübesi ve ilgili olmaları da önemlidir. Malesef bazı sunucu firmaları bu konuda ciddi anlamda kullanıcılarını madur etmektedirler. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda sunucu ve hosting firması seçerken hem fiyat hem de alınacak hizmetin kalitesine dikkat edilmelidir diyebiliriz.

Proje Bittikten Sonra Teknik Destek Alabilecek Miyim ?

CODELAB ile hayata geçirdiğimiz web sitesi projeleri için, proje bitiminden sonra en az 3 ay ücretsiz olarak satış sonrası destek vermekteyiz. Daha sonrasında iş ortaklarımız veya müşterilerimizin istekleri doğrultusunda, maintenance veya destek programları oluşturmaktayız. Bu konuda firmalar arasında oldukça değişkenlik gösteren süreçler mevcuttur.

Farklı Dil Seçenekleri ile Proje Yaptırabilir miyim ?

Web sitesi olarak yola çıkarılan bütün projelerde farklı dil opsiyonlarıyla A’dan Z’ye projenin geliştirilmesi mümkündür. Codelab olarak bu noktada son derece esnek altyapılar ile çalışmaktayız. Hem programlama diller hem de yabancı dil noktasında sınırsız olarak hizmet verebilmekteyiz. Bilindiği gibi yabancı dil desteği yazılımlar için en kritik konulardan birisidir. Çünkü yabancı dil noktasında tüm konseptin ilgili dile göre değişkenlik gösterebilmesi son derece teknik bilgi isteyen bir konudur. Bu noktada da codelab olarak istediğiniz yabacı dil veya programlama dillleri ile hizmet verebilmekteyiz

 

 
 
CODELAB | İhtiyaçlarınız ve Gereksinimleriniz Doğrultusunda Mobil Uygulamalar Yapıyoruz

Bizden hızlıca teklif alarak ihtiyacınız olan mobil uygulama projesini en uygun fiyatlarla hayata geçirebilirsiniz

"Web Sitesi Fiyatları ve Kurumsal Site Yaptırmak İstiyorum Diyenler"

Diğer Başlıklar

Profesyonel Web Sitesi Fiyatları: Kurumsal Web Sitesi Yaptırmak

İLETİŞİM
Projelerimiz, çözümlerimiz veya eğitimlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz