Ara: 0 532 749 99 36
Uygun Fiyatlarla Responsive Web Siteleri Yapıyoruz
Aklınızdaki Projeyi Hayata Geçirelim. Profesyonel Platformlar Yapıyoruz. PHP, C#, Wordpress, Shopify ve daha fazlası
Fiyatları Görmek İçin Lütfen Formu Doldurunuz
Fiyat Alma Formu

Responsive Web Sitesi Özellikleri Nedir, Nasıl Yapılır ve Yaptırılır

RESPONSİVE WEB SİTESİ YAPTIRMAK

Günümüzde rekabet ortamının kızışmasıyla birlikte artık firmaların tamamı hazır paketli de olsa bir web sitesine sahiptir. Bunun sebebi sürdürülebilirliği, marka bilinirliliğini ve kar marjlarını artırmaktır. Çünkü günümüz teknolojileriyle birlikte artık kullandığımız telefonlar, tabletler hayatımıza entegre olmuş ve işlerimizi kolaylıkla gerçekleştirdiğimiz sistemler niteliğindedir.

Bunlarla birlikte artık rekabet ortamında sahip olunan basit tabanlı yazılımlarla oluşturulmuş web siteleri Google arama motorlarında tam işlevsellik gösterememektedir. Bunun sebebi diğer firmalarında aynı yazılıma sahip olmasından kaynaklı arama motorlarının ikinci öne taşıma aşaması olan web sitesi içerisindeki blog metinlerinin özgünlükleridir. İşletmeniz için ilk adım olan web sitesi koşullarında ön plana çıkıp ardından özgün bloglar ile yerinizi garantilemek istiyorsanız bu konuda CodeLab olarak sizlere Responsive web sitesi butik hizmetimizi önermekteyiz. Proje kapsamlarınıza yönelik detaylı bilgi için CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

RESPONSİVE WEB SİTESİ NEDİR?

Responsive web sitesi diğer bir adıyla duyarlı tasarım olarak da kullanılmaktadır. Responsive web sitesi, bir web sitesi için site görüntülenmesini sağlayan bilgi işlem cihazlarının türlerine göre etkileşim kurabilecek şekilde oluşturulmuştur. Başka bir ifadeyle responsive web sitesi, bir web sitesinin türü fark etmeden çeşitli cihazlar da senkron görüntülenmesidir. Örneğin firmanıza ait responsive web sayfası kullanıcı telefonundan girildiğinde, telefona uyumlu hale gelirken bilgisayardan girildiğinde, bilgisayara uyumlu bir şekilde görülebilmektedir.

Bununla birlikte günümüz koşullarında Google arama motorunun dikkat ettiği ive rakip sıralamasında ön sıralara çıkarmak için öne verdiği bir diğer hususta web sitelerinin responsive olup olmamasıdır. Arama motorlarındaki algoritmalar ile duyarlı tasarımlar dikkate alınarak daha ön sıralara yerleştirilmektedir. Bu responsive sistemleri kısaca kullanılan aygıta göre web sitenizin boyutlandırmasını yaparak kullanıcılara daha kolay kullanımlı bir ortam sağlamaktadırlar.

AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Responsive web sitesi oluşturmayı tercih eden firmaların sağlamış oldukları en büyük avantajlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kullanıcı açısından sağladığı kolaylık ile birlikte web sitenizde durulma oranı artmasıyla birlikte çeşitli avantajlar elde edilmektedir
 • Firmanızın responsive web sitesi olmasıyla birlikte Google arama motoru optimizasyonun da daha ulaşılabilir olmanız sağlanacaktır
 • Responsive web sitesinin oluşturulmasıyla birlikte maliyetlerinizde düşüşler olacaktır. Bu noktada html ve css programlama dillerinin kullanımı yeterli görülmektedir.

Responsive web sitelerinin başlıca ve en önemli avantajları bu şekildedir. Responsive web sitelerinin hiçbir dezavantajı bulunmamaktadır. Projelerinize yönelik ek avantajları olup olmadığını öğrenmek için CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

PROJE YÖNETİM SÜREÇLERİ NELERDİR?

Proje süreçleri başlıca şu şekildedir;

 • Projeye yönelik ihtiyaçların listelenmesi
 • Projenize yönelik butik hizmetin seçimi (hazır paket, özel paket, responsive gibi)
 • Projeniz için hosting ve domain alım işlemlerinin yapılması
 • Web sitenizde kullanılacak logo, içerik, görsel, video gibi unsurların belirlenmesi ve hazırlanması
 • Seçilen paket içeriğine göre web sayfalarının tasarlanması (bu adım özel yazılım web sitesi projelerinde uygulanmaktadır.)
 • Seçilen paket içeriğine göre web sayfasının şablonlarının seçilmesi (bu adım hazır paket web siteleri için uygulanmaktadır.)

GELİŞTİRME YAPTIRMAK İÇİN İHTİYACIM OLAN KONULAR NELERDİR?

Web sitesi yapılabilmesi için öncelikli olarak şu hususların bulunması gerekmektedir;

 1. Firmaya ait logo ve kurumsal kimlik grafikleri
 2. Slogan, motto, misyon, vizyon gibi başlıklar
 3. Sayfa sayıları ile birlikte sayfaların hiyerarşisi (hakkında, iletişim, galeri gibi)
 4. İçerik videoları
 5. Kullanılacak ise Google Maps entegrasyonu
 6. SSL sertifikaları
 7. Google index meta bilgisi
 8. Dekupe resimleri ve görselleri
 9. H1 etiketiyle birlikte başlıkları
 10. H2 etiketi ile birlikte başlıkları
 11. H3 etiketi ile birlikte başlıklar
 12. P etiketi ile birlikte paragraf yazıları
 13. Web sitesinin güçlü bir SEO altyapısının olması

Başlıca bu hususların sağlanması uzman ekiplerimizin projelerinize yönelik responsive çalışma gerçekleştirebilmeleri için yeterli görülmektedir. Konu ile alakalı detaylı bilgi için lütfen CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

HER EKRAN TİPİNE UYGUN PROJE YAPTIRMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Daha öncede paylaşıldığı gibi responsive web tasarımı günümüzde Google başta olmak üzere tüm arama motorları için büyük bir öneme sahiptir. Web sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara daha iyi ve kolay etkileşimli altyapı sağlamasıyla birlikte akıcı bir deneyim sunmaktadır. Responsive proje yaptırmak günümüzde başlıca şu sebeplerden dolayı önem arz etmektedir;

 • Google üzerinde ilk sıralarda olmak
 • Daha fazla müşteriyle etkileşim içinde olabilmek
 • Hemen çıkma oranının düşmesi (site içi kullanımının tüm cihazlar üzerinde boyutlandırılmasının uygun bir şekilde yapılmasıyla birlikte kullanıcıların web sitenizde daha uzun süreler kalma olasılığı bulunmaktadır. Bu sebeple siteye girilip hemen çıkılmayacağı için Google hesaplamalarında bu süreniz başarılı bir şekilde düşüş gösterecektir.)
 • Web sitenize karşı olan dönüşüm oranınızın artması
 • Web siteniz içerisinde topluluk oluşturabilme imkânı sağlaması
 • Web sitenizde daha stratejik yönetilmiş yüksek kullanıcı deneyimine sahip olmanız
 • Web sitenizdeki tüm verilerin kolaylıkla takip süreçlerinin yapılabilmesi

RESPONSİVE WEB SAYFASI YAPTIRMAK İSTİYORUM NASIL YAPILIR?

Normal web siteleri geliştirirken olduğu gibi responsive web sitesi oluşturulmasında da başarılı olmak için belli başlı adımları doğru planlamanız ve oluşturmanız gerekmektedir. Bu konuda da alanında uzman ekiplerle çalışılması maliyet ve zaman kayıplarının yaşanmaması için tavsiye edilmektedir. Web sitesi yaparken başlıca şu noktaların üzerinde titizlikle durulmalıdır;

 1. Responsive web sitenizde kullanılacak görsellerin doğru bir şekilde seçilmesi
 2. Responsive web siteniz için tercih ettiğiniz dosyaların, cihazlardaki dosya biçimleri ile uyumlu olması
 3. Web siteniz için öncelikli adımlarınızı mobil cihazları düşünerek oluşturunuz

Responsive web sitesi butik hizmetlerimize dair teknik ve ücretlendirme konularında bilgi almak için CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz. Aynı zamanda “Mobil Aplikasyon Fiyatları” blog makalemizi de incelemeniz tavsiye edilmektedir.

DİKKAT ETMEM GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Responsive web sitesi oluşturmak için PHP, C#, MySQL, React, vueJS, angularJS, Javascript, Typescript gibi programlama dillerine veya herhangi bir programa gerek duyulmamaktadır. Responsive web tasarımı için html ve css olması yeterlidir. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde verilebilmektedir;

 1. Oluşturulacak site bölümlerinin sabit bir genişlikte veya alan dışı fazla genişlikte olmaması
 2. Site genişliğinin belirlenmesiyle birlikte test işlemlerinin tüm cihazlar üzerinde kontrollerinin yapılarak sonraki adımlara geçilmesi gerekmektedir
 3. Oluşturulan tasarımlar için farklı ekran boyutları göz önüne alınarak css ile farklı stil tanımlamaları yapmalısınız
 4. Web tasarımınız için mutlak genişliklerin kullanımı yerine göreceli genişlik kullanımına özen gösterilmelidir
 5. Web sitenizin ilgili bölümleri veya tamamı için genişlik sınırı vermek de kullanıcılar için özen arz etmektedir. Bu hususta CSS min- ve CSS max- eklentilerini de bulundurunuz

Responsive web sitesi projeleriniz için detaylı bilgi almak adına CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz. Aynı zamanda “En İyi Web Tasarım Şirketi” blog makalemizi de okumanız tavsiye edilmektedir.

Web sitelerinin oluşturulması esnasında responsive yapılması öncelikli olarak tercih edilmelidir. Bunun sebebi tüm süreçlerin farklı platformlar aracılığıyla test edilerek dizayn edilebilmesidir. Mevcut web siteniz içinde gerekli responsive çalışmaları uzman ekiplerimiz aracılığıyla kaliteli bir şekilde yapılabilmektedir. Projelerinize yönelik süreç ve ücretlendirme konularında bilgi almak için CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

BOOTSTRAP NEDİR?

Bootstrap genel ifadesiyle şu şekilde tanımlanabilmektedir; Hali hazırda mevcut olan bir web sitesinin veya yeni baştan geliştirilen bir web sitesinin tüm cihazlar için (tablet, bilgisayar, telefon gibi) uygun ekran çözünürlüğün de oluşturulabilen açık kaynak kodlu bir responsive framework’üdür.

"Responsive Web Sitesi Özellikleri Nedir, Nasıl Yapılır ve Yaptırılır "

Diğer Başlıklar

Responsive Web Sitesi Nedir ve Nasıl Yapılır

İLETİŞİM
Projelerimiz, çözümlerimiz veya eğitimlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz