Ara: 0 532 749 99 36
Uygun Fiyatlarla AMP ile Web Siteleri Yapıyoruz
Aklınızdaki Projeyi Hayata Geçirelim. Bireysel ve Kurumsal Yazılımlar, Özel Mobil Uygulamalar, E-Ticaret Sistemleri ve daha fazlası
Fiyatları Görmek İçin Lütfen Formu Doldurunuz
Fiyat Alma Formu

AMP Nedir, Web Sitesi Nasıl Yapılır, Nasıl Geliştirilir ve Fiyatları Nelerdir

AMP NEDİR?

Teknoloji ve bilgi çağının ilerlemesiyle birlikte mobil cihazlar hayatımızın her anında etkin rol alan birer obje niteliğinde bulunmuşlardır. Bununla birlikte mobil cihazların içerisine yüklemiş olduğumuz uygulamalar veya web siteleri herhangi bir konu veya ürünle ilgili bilgi almak veya satın almak için sıklıkla kullandığımız kanallardır. Bu sebeple bilişim alanında her geçen gün güçlü bir yenilenme söz konusudur. Genel sektör araştırmaları yapıldığı takdir de en fazla kullanıcı sayısına sahip olan ilk sektörün bilişim olduğu görülebilmektedir. Zamanla gelişim evresiyle birlikte artık mevcut kaynaklar üzerinde ek hizmet alanları oluşturulmaya başlanmıştır. Bu geliştirilen ek kaynak hizmetlerinden birisi de AMP web sitesi olmaktadır.

Google AMP olarak da adlandırılabilen bu sistem açık kaynaklı web siteleri oluşturularak yayınlama imkânı sağlayan yeni teknolojilerdir. Bu teknolojinin amacı mobil cihazlarda kullanıcılarına hızlı ve etkin bir şekilde açılan web siteleri oluşturmalarını sağlamaktadır. AMP’nin açılımı ise hızlandırılmış mobil sayfalardır. Bu teknoloji Google aracılığıyla geliştirilmiştir. Bu AMP teknolojisi mobil cihazlarda daha hızlı yükleme yapmaya yarayan Html gibi web bileşenlerinin daha basit bir şekilde sürümlendirilmesiyle oluşturulmuştur.

AMP NE İŞE YARAR?

AMP yani genel adıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar işletmelerin veya bireysel kişilerin sahip oldukları internet kanalları ile çalışan web sitelerinin daha hızlı bir şekilde kullanım kolaylığı sağlayabildiği bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde web sitelerine hızlı erişim sağlanmaktadır. Sağlamış olduğu mobil uyumluluk ve hızın yanı sıra birçok avantajı da bulunmaktadır. Bu avantajlardan birisi de SEO ve Google için önemli kriterlerin sağlamasında da bu teknoloji işinize yaramakta ve firmalarınız için sürdürülebilirlik konusunda avantaj sağlamaktadır.

Günümüz rekabet koşulları ve teknolojinin mobil uygulamalar üzerinde geliştirilmesiyle birlikte Google da özellikle son sürümünde mobil kullanıcılara daha fazla dikkat etmekte ve önem vermektedir. Bundan sebeple mevcut bir web sitesinin mobil uyumlu olması firma web sitesinin arama kanalları üzerinde daha ön sıralara taşınmasına olanak sağlayacaktır.

KULLANIMI NASILDIR?

AMP kullanımı özellikle son zamanlarda ciddi oranlarda artış göstermektedir. Bunun sebebi AMP web sayfası kullanımının firma kullanıcılarına sağlamış olduğu birçok avantajdır. AMP kullanımının artış göstermesindeki bir diğer sebep de mobil uyumlu biçimde tasarlanabilmeleridir.

AMP kullanımına geçmek isteyen işletmeler için proje kapsamlarının neler olduğu yani üretilen içeriğin türünün analizi, nasıl kullanım gösterdiği gibi çeşitli konular üzerinde düşünülmesi gerekmektedir. Bu konudaki faktörleri stratejik açılardan ele almanız sonucunda AMP kullanımına geçmenin veya geçmemenin doğru bir şekilde seçimi yapılabilmektedir.

AMP kullanımı ise şu şekildedir; eklenti aracılığıyla otomatik bir şekilde işletme web sitenize entegre edilmekte ve bu şekilde çalışmaktadır. Bununla birlikte Google Analytics desteğinin sunulmasıyla birlikte veri takiplerinin kolayca yapılması sağlanmaktadır ve site performansı olarak yüksek konumlardaki yerinizi edinmeniz sağlanmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi AMP kullanımı genellikle eklentiler üzerinden gerçekleşmektedir. Örneğin WordPress kullanılarak web site analizlerinizi ve mobil uyumluluğu sağlanabilmektedir.

 

 

WEB SİTESİ PROJESİ SÜREÇLERİ NELERDİR?

AMP için genel bilgi şu şekilde verilebilmektedir;

 1. Projeler için WordPress tercih edilecek ise WordPress içerisinde bulunan eklentilerden AMP eklentisinin seçilerek indirilmesi gerekmektedir. Daha sonra mevcut web sitenizdeki içeriklerin bulunduğu sayfalar Accelerated Mobile Pages ile uyumlu olmaktadır.
 2. Bununla birlikte AMP de Accelerated Mobile Pages HTML, Accelerated Mobile Pages JavaScript ve AMP CDN parçaları WordPress’in kullanılmadığı alanlarda ayrı kodlama faaliyetlerinin yapıldığı bölgeleri temsil etmektedir.

Bununla beraber CodeLab olarak butik hizmetlerimize yönelik çalışma prensiplerimiz özetle şu şekilde verilebilmektedir;

 • Proje kapsamının oluşturulması ve ücretlendirilmesi
 • Dokümantasyon süreçlerden sonra proje beklentilerinin listelenmesi
 • Müşteri beklentilerinin tespit edilmesi
 • Sektörel analizlerin yapılması
 • Optimum verimlilik için projeye yönelik stratejik kararların alınması ve projeye başlanması
 • Proje bitiminde test işlemlerinin yapılması ve optimizasyon süreçlerinin gerçekleştirilmesi
 • Proje sonu eğitimlerin ve bilgilendirmelerin yapılması

Projelerinize yönelik detaylı bilgi almak için lütfen CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz. Aynı zamanda e-ticaret üzerine web sitesi çalışmaları hakkında genel bilgi almak için “Shopify E-Ticaret Sitesi Yaptırmak” “Hazır Paket E-Ticaret Sitesi Yaptırmak” ve “Pazaryeri E-Ticaret Sitesi Yaptırmak” adlı blog makalelerimizi incelemeniz tavsiye edilmektedir.

WEB SİTESİ PROJELERİNİ GELİŞTİRİRKEN NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ?

AMP projelerinde sıklıkla dikkat edilen en önemli konu AMP teknolojilerinin işletme web siteleriniz için verimlilik sağlayabilecek bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Bu teknoloji adından da anlaşıldığı gibi hızlandırılmış mobil sayfalar ortaya koymak için kullanılmaktadır. Projelerinize yönelik yapılan hızlandırma çalışmalarıyla beraber Google gibi farklı arama motorlarında SEO uyumlu mobil uyumlu web sitesi geliştirilmesine dikkat edilmektedir. Bunların yanı sıra bu butik hizmet kapsamının daha etkin işlenebilmesi için stratejik planlama süreçleri ve sektörel analizler de ayriyeten yapılmaktadır. Projelerinize yönelik AMP çalışmaları yaptırmak istiyorsanız CodeLab uzmanları ile iletişime geçerek projelerinize yönelik detaylı teknik ve danışmanlık süreçlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

WEB SİTELERİNİ GELİŞTİRİRKEN PROGRAMLAMA DİLİ OLARAK NELERİ KULLANIYORSUNUZ?

AMP web sitesi geliştirmek için ekstra bir programlama dili ile çalışılması gerekmemektedir. Bu konuda AMP teknolojisinin sağlamış olduğu eklentiler aracılığıyla bu diller kullanılabilmektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • CSS
 • Javascript
 • Html

Bu eklentilerin bazıları sayfa öğeleri için kullanılırken bazıları yazı tipi, karakteri gibi işlevsellikler de kullanılmaktadır. Konu ile ilgili sorularınıza yönelik detaylı bilgi için CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

 

GELİŞTİRİLEN WEB SİTELERİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

AMP ile geliştirilen veya sonradan entegre edilen web sitelerinin firmalara sağlamış olduğu avantajlar başlıca şu şekildedir;

 1. Firma web sitesin de bulunan kullanıcıların istediklerini hızlıca ve sayfaların uzun bekleme süreleri olmadan kolayca erişilmesini sağlar.
 2. Mevcut web sitesinde kullanıcıların site içerinde daha fazla vakit geçirmeleriyle birlikte site içerisinde bulunan hemen çıkma sürelerinin oranını düşürür.
 3. İşletme web sitesindeki organik hitlerin artış göstermesini sağlar.
 4. Arama motorlarında web siteniz daha ön planlarda değerlendirilir. Sitenize yönelik PA değerleri artış göstereceği için doğru orantılı olarak SERP sonuçları da dahil web sitesine karşı yapılan sorgulamalar da yükselmektedir.
 5. Açık kaynak kodlu olması da kullanıcılarına avantaj niteliğinde verilebilmektedir.
 6. Birçok eklentisinin bulunması da kullanıcılara kolaylık sağlayabilmektedir.

GELİŞTİRİLEN WEB SİTELERİNİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 1. Görsel, resim ve marka tasarım konularında kısıtlıdır.
 2. Javascript ve CSS kodlarının ziplenmesi sonucunda web sitenizde bulunan bazı özellikler deaktif olabilmektedir.
 3. YOAST ve diğer eklentilerle uyumlu çalışmama ihtimalleri bulunmaktadır.

AMP teknolojisine yönelik web sitesi geliştirmek isteyen firmalar için mevcut karşılaşılabilecek birkaç dezavantaj sıralanmıştır. Bunun yanı sıra AMP ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak için lütfen CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

WEB SİTESİ OLUŞTURMA BUTİK HİZMETİ İÇİN ÜCRETLENDİRME NASIL OLUYOR?

CodeLab olarak firma kültürümüz gereği projelerinize yönelik maliyetleri bölüşmemiz ilkesiyle yazılım sektöründeki tüm işletmelerin rekabet edemeyeceği ortamı oluşturmuş bulunmaktayız. Ücretlendirme konularında net bilgi verilebilmesi mümkün değildir. Bunun sebebi proje teslim süresine, faaliyet gösterecek uzman kişi sayısına ve projenin sahip olduğu teknik zorluklar başta olmak üzere çeşitli konulara göre ücretlendirmenin farklılık göstereceğidir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz. Aynı zamanda genel bilgilendirmeler için “En İyi Web Tasarım Ajansı” ve Web Tasarım Fiyatları” başlıklı blog makalelerimizi incelemeniz tavsiye edilmektedir.

SEO UYUMU İÇİN NE KADAR ÖNEMLİDİR?

AMP ile uzman ekiplerce geliştirilen web sitesi sayfalarının arama motorlarının tamamında mobil uyumlu olması yönüyle birlikte çeşitli faktörlerden sebep ön sıralarda projeleriniz yer almaktadır. Web siteleri için rekabet ortamında avantaj sağlamak için SEO son derece önem arz etmektedir. Bununla birlikte etkilenen diğer hususlarda işletme web sitenizin gelişmesi ve müşteri portföyünüzü artırabilmeniz adına önemlidir. Detaylı bilgi için CodeLab müşteri destek uzmanlarımız ile iletişime geçiniz.

MOBİL UYGULAMALAR İLE WEB SAYFALARI ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

AMP özetle bir web sitesinin verimliliğini artırmak amacıyla ortaya çıkan bir kodlama türüdür. Buradan da anlaşılabileceği gibi mobil uygulama ile AMP arasındaki en temel farklar şu şekilde verilebilmektedir;

 • Mobil uygulamalar sadece akıllı telefonlarda ve tablet de kullanılabilmektedir. Oysaki web sitesinin mobil görünümlü olması ile tüm cihazlarda erişilebilme imkânı tanımaktadır. Bunun için web sitesinin responsive olması gerekmektedir.
 • Mobil uygulamalar entegrasyon ile oluşturulmazlar. Mobil uygulama marketlerinden satın alınarak kullanılan yazılım paketleridir.

"AMP Nedir, Web Sitesi Nasıl Yapılır, Nasıl Geliştirilir ve Fiyatları Nelerdir"

Diğer Başlıklar

AMP Nedir: AMP Web Sitesi Nasıl Yapılır

İLETİŞİM
Projelerimiz, çözümlerimiz veya eğitimlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz