Ara: 0 532 749 99 36
Uygun Fiyatlarla Mobil Uygulamalar Yapıyoruz
Aklınızdaki Projeyi Hayata Geçirelim. Bireysel ve Kurumsal Yazılımlar, Özel Mobil Uygulamalar, E-Ticaret Sistemleri ve daha fazlası
Fiyatları Görmek İçin Lütfen Formu Doldurunuz
Fiyat Alma Formu

Mobil Uygulama Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Geliştirilir ve Fiyatları Nelerdir

MOBİL UYGULAMA NEDİR?

Mobil uygulama olarak karşımıza çıkan kavram literatür taramaları yapıldığı takdirde; çeşitli araçlarda (tabletler, cep telefonları ve akıllı kol saatleri gibi) kullanılabilecek şekilde projelendirilip üretilen bir çeşit yazılım türüdür. Ortaya konulan bu proje için gerekli kullanım ve güncelleme işlemleri kullanılan cihazın uygulama mağazasında bulunan ilgili bölümünden gerçekleştirilmektedir. Uygulama mağaza platformlarına GooglePlay ve App Store örnek olarak verilebilmektedir. Mobil uygulamalar birden fazla şekilde kullanım ve geliştirme imkânı tanımaktadır. Başlıca mobil uygulama türleri şu şekildedir;

 1. Hibrit Uygulama
 2. Ağ Tabanlı Uygulama
 3. Native Uygulama (Yerel Uygulama)

Mobil uygulama türlerinden ilki olan Hibrit Uygulama işlevselliği açısından şu şekilde özetlenebilmektedir;

 • Mobil ile web proseslerinin birlikte kullanılabilmesini sağlamaktadır.
 • Mobil görünüm izlenimi veren web uygulaması ortaya koymanızı sağlamaktadır.
 • Küçük işletmeler, az ürün kapasiteli işletmeler veya kısıtlı kapasiteli analiz işlemlerinin yapıldığı işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Düşük bütçeye sahip firmalar tarafından tercih edilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kullanılacak alan için yüksek analiz girdilerinin ve çok fonksiyonlu karmaşık işlerin olmamasıdır. Aksi takdirde Hibrit Uygulamadan istenilen performans alınamayacaktır.

Mobil uygulama türlerinin ikincisi olan Native Uygulamanın işlevselliği açısından şu şekilde özetlenebilmektedir;

 • Belirlenen tek bir işletim sistemi üzerinden tüm geliştirme süreçlerinin gerçekleştirilebilir olması.
 • Native Uygulama ve tercih edilen işletim sisteminizle birlikte hızlı biçimde uygulama geliştirirken aynı zamanda yararlı süreçlerde de bulunmaktadır.
 • İşletim sisteminin sağlamış olduğu özellikler, kısıtlar neticesinde en iyi uygulama yöntemlerini barındırmaktadır.
 • Bu uygulamanın en büyük avantajı ise; belirlenen bir işletim sisteminin kullanılmasından sebep ileri düzeyde bir hız seviyesinde çalışabilmesidir. Güvenlik açısından son derece güvenilebilir bir uygulamaya sahip olmanız da ayrı bir avantaj sağlamaktadır.
 • Yerel Uygulamaların dezavantajları ise diğer mobil uygulama türlerine göre daha pahalıdır. Bununla birlikte proje gelişim süreçleri diğerlerine göre biraz daha zaman alabilmektedir. Proje başında belirlenen tek işletim sisteminin dışında başka bir sistemin kullanılamamasıdır.

Mobil uygulama türlerinin üçüncüsü ise ağ tabanlı uygulamadır. Burada adından da anlaşıldığı gibi http’nin kullanılmasıyla erişim olanağı olan, mevcut sistem belleğinin yerine tarayıcının kullanıldığı uygulamalardır. Yalnızca ağ bağlantısının olduğu yerlerde süreçlerinize yönelik çalışmalar yapabilmektesiniz bu mobil uygulama türlerinde.

 

MOBİL UYGULAMA PROJESİ NASIL YAPILIR?

 1. Kurumsal mobil uygulama veya bireysel mobil uygulama projelerinizin öncelikle doğru ve stratejik açıdan planlamalarının yapılması.
 2. Projenin yazılım ve tasarım içeriklerinin detaylıca mevcut alanına göre analizlerinin yapılması.
 3. Alanında uzman uygulama geliştirici ekiplerimiz ile gerekli proje çalışmaları oluşturulmaktadır.
 4. Proje bitiminde hizmet aldığınız alana yönelik mobil uygulama projenizin bilgilendirme eğitimleri yapılmaktadır.
 5. Hizmet sonu belirtilen süre zarfı içerisinde istenildiği zaman ücretsiz teknik destek alt hizmetimiz devam etmektedir. Bu süreçler istenildiği takdirde belirli ücret karşılığında uzatılabilmektedir.

Proje detayları veya süreçleri için CodeLab uzman müşteri destek ekiplerimizle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca “Özel Yazılım Fiyatları” blog makalemizde daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

MOBİL UYGULAMA İŞLETMELERE NE GİBİ YARARLAR SAĞLAMAKTADIR?

Mobil uygulama ölçek fark etmeksizin tüm işletmelere kritik ve süreç yönetimi stratejik planlandığı takdirde çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan başlıcaları şu şekildedir;

 1. Belirlenen hedef kitlenin isteklerinin spesifik biçimde analiz edilmesi.
 2. Satış konusunda geniş bir müşteri portföyü ile çalışabilme imkânı sağlaması.
 3. Sabit müşteri niteliğindeki takipçilerinizin sayısını artırabilme olanağı sağlamaktadır.
 4. İş akış ve takip süreçlerinin tek bir kanaldan kolay ve hızlı bir şekilde yönetebilme imkânı sağlaması
 5. Uygulama içerisinde oluşturulan hızlı müşteri destek hattı ile süreçlerin başarılı yönetilmesi sonucunda yüksek oranlarda müşteri memnuniyetine ulaşabilme olanağı sağlamaktadır.

Mobil uygulama ile ilgili daha detaylı tavsiyelerimiz için lütfen “Özel Yazılım Yaptırmak İstiyorum” blog makalemizi inceleyiniz.

UYGULAMA PROJESİ GEREKLİLİKLERİ NELERDİR?

Uygulama projeleri için gerekli olanlar özetle şu şekildedir;

 1. İhtiyacınız olan hizmet alanına yönelik doğru kararların verilerek proje kapsamının belirlenmesi.
 2. Projenizde başarılı ve yüksek verim ile yüksek müşteri memnuniyeti elde etmek istiyorsanız alanında uzman ve yeterli tecrübeye sahip, yazılıma yönelik güncel verileri takip eden ekip arkadaşlarıyla çalışmanız.
 3. Proje yönetim ekipleriniz ile proje geliştirici ekiplerimizin senkron bir şekilde proses yönetimlerini yapmaları gerekmektedir.

CodeLab uzman geliştirici ekiplerimiz ile çalıştığınız takdirde normalde detaylandırılması gereken gereklilikler aşaması sizlere bir külfet olmamaktadır. Alanında uzman ve ödüllü ekiplerimiz işletmenizin yüksek verimlilik ve kalite başta olmak üzere birçok konudan avantajlarınızı gözeterek geliştirme ve oluşturma süreçlerini titizlikle oluşturmaktadırlar.

BİREYSEL UYGULAMA YAPILABİLİR Mİ?

Bireysel uygulama CodeLab firması bünyesinde bulunan alanında uzman ekip arkadaşlarımız aracılığıyla başarılı proje yönetimi ve yüksek müşteri memnuniyeti ile yönetilmekte ve sonlandırılmaktadır. Bu hususta ekiplerimizce, sizlerin ihtiyaç ve beklentileriniz başta olmak üzere bireysel uygulamanın sizler için avantajları, dezavantajları ve verimlilik düzeyleri dikkatli ve titizlikle analiz edilmektedir. Daha sonra olası bir risk faktörüyle karşılaşmamanız için uzman ekiplerimizce ön bilgilendirme yapılarak proje yönetim sürecine geçilebilmektedir.

KURUMSAL UYGULAMA YAPILABİLİR Mİ?

CodeLab uzman yazılımcı ve geliştirici ekip arkadaşlarımız ile hizmet alanlarımızdan birisi de kurumsal uygulama geliştirmektir. Bu noktada yapılacak projelerde işletmenizin beklentileri göz önünde bulundurularak proje verimliliğinin sizler için optimum düzeyde olarak geliştirilmesi öncelikli hedefimizdir.

MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRMEDE HANGİ PROGRAM VEYA PROGRAMLAMA DİLLERİNİ KULLANIYORSUNUZ?

Mobil uygulama geliştirici uzman ekiplerimiz genellikle Swift, Java Script, React Native,Flutter, Objective-C veya Typescript başlıca verilebilmektedir.

Projenin program veya program dili seçimi evresinde UML (Birleşik Modelleme Dili) Diyagramları oluşturulmaktadır. Böylece performans ve verimlilik ilişkisi fonksiyonel düzeyde yüksek potansiyelle işlemektedir.

MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME İÇİN AYRILMASI GEREKEN BÜTÇE NEDİR?

CodeLAb firma kültürü gereği ücretlendirme politikalarımız vermiş olduğumuz butik hizmetlerin tamamında standart adımlara göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalarda başlıca sayfa sayısı, projeyi geliştirmede destek sağlayacak personel sayısı, teslim süresi ve proje kapsamının büyüklüğü gibi çeşitli konularına dikkat edilmektedir. Genel bilgilendirme niteliğinde olması adına temel ücret skalamız şu şekildedir;

 

1 Personel

2 Personel

Ekip Çalışması

15 ila 20 sayfa

35.000- 50.000 TL

50.000- 80.000 TL

90.000- 200.000 TL

20 ila 40 sayfa

50.000- 100.000 TL

110.000- 180.000 TL

100.000- 30.000 TL

40 ila 80 sayfa

100.000- 200.000 TL

210.000- 300.000 TL

310.000- 500.000 TL

80 sayfa ve üzeri

200.000 TL ve üzeri

350.000 TL ve üzeri

800.000 TL ve üzeri

 

CODELAB EKİPLERİ ALTERNATİF FİKİR ÖNERİLERİ YAPIYOR MU?

Bu noktada hizmet anlaşmamıza istinaden projeleriniz için en iyi kalite ve yüksek müşteri memnuniyeti sağlayabilmek adına ve optimum verimlilik elde edebilmeniz için alternatif fikirler sunduğumuz olmaktadır.

TASARIMLARDA NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ?

Butik hizmet verdiğimiz alana göre müşterilerimizin tam olarak isteklerinin ve beklentilerinin gerek yazılımsal gerekse tasarımsal süreçlerinin yeterliliğini sağlamak adına tizlikle çalışmaların ve süreç yönetimlerinin yapılmasına dikkat etmekteyiz. Bu doğru uygulanan politikalarım aracılığıyla uluslararası birçok firma ile uzun soluklu iş ortaklıkları kurmuş bulunmaktayız.

 

HİZMET SONU ÇÖZÜM SÜREÇELERİNİZ MEVCUT MUDUR?

Bizi diğer yazılım firmalarından ayıran en büyük avantajlarımızdan birisi de hizmet sonu aynı verimlilikle ve kalitede sağlamış olduğumuz destek hizmetimizdir. Projenize göre değişiklik gösteren ücretsiz hizmet sonu destek süreçlerimiz istenildiği takdirde belli bir ücretlendirme karşılığında uzatılabilmektedir.

NATİVE MOBİL UYGULAMA HİZMETİNDEN YARARLANMAYI NE KADAR TAVSİYE EDERSİNİZ?

Native diğer bir adıyla yerel uygulamalar kullanıcılarına birçok avantaj sağlamaktadır. Lakin burada önemli olan firmanızın sahip olduğu bütçe, kullanım alanı, kullanım kapasitesi gibi çeşitli hususlar vardır. Bu konuda detaylı ve doğru bilgilere ulaşmak adına lütfen CodeLab uzman müşteri destek ekiplerimiz ile iletişime geçiniz.

"Mobil Uygulama Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Geliştirilir ve Fiyatları Nelerdir"

Diğer Başlıklar

Mobil Uygulama Nedir: Mobil Uygulama Nasıl Yapılır - CodeLab

İLETİŞİM
Projelerimiz, çözümlerimiz veya eğitimlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz