Uygun Fiyatlarla İhtiyacınıza Özel Yazılımlar Yapıyoruz
Aklınızdaki Projeyi Hayata Geçirelim. Bireysel ve Kurumsal Yazılımlar, Özel Mobil Uygulamalar, E-Ticaret Sistemleri ve daha fazlası

Hayata geçirmek istediğiniz projelerde sizin kadar hevesli ve bir o kadar heyecanlıyız. Doğru yöntemlerle sonuca ulaşmak istediğiniz teknik ekibiniz biz olabiliriz. Gelin beraber çalışarak bir başarı hikayesi oluşturalım

Berk Kanburlar / CODELAB


İyi Yazılım Şirketi ve Profesyonel Yazılım Firması

Yazılım şirketleri bir çok hizmeti verebilmektedirler. Yazılım ve kodlama alanındaki şirketlerin genel olarak ne gibi hizmetler verdiği ve ne tarz işler yapabildikleri hakkında detaylı bilgiyi bu sayfada bulabilirsiniz. Türkiye'de yazılım konusunda deneyimli yüzlerce firma bulunmaktadır. Bu firmaların bazıları profesyonel anlamda yazılım hizmetleri verebilmektedirler. Fakat profesyonel hizmet verebilen şirketler olduğu gibi malesef beklentinin çok altında kalabilen hizmetler de verilebilmektedir. Bu sebeple yazılım hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İyi bir yazılım firması nedir ve nelere göre seçilmelidir bu sayfada bu konuları detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. 

PROFESYONEL YAZILIM ŞİRKETİ HİZMETLERİ

Özel Yazılım

İhtiyaca Özel Yazılımlar

Mobil Uygulama

Tablet ve Telefon Aplikasyonları

Web Sitesi

Kurumsal Web Siteleri

Web Tasarım

Grafik Tasarımları

E-Ticaret Sitesi

Profesyonel E-Ticaret

 

           

Konu Başlıkları


Profesyonel Yazılım Şirketi Nedir ?

Yazılım sektörüne yönelik literatür taramaları yapıldığı takdir de görülmektedir ki 20. Yüzyılın ortalarından itibaren büyük bir gelişim göstermiştir. Bu gelişim günümüze kadar devam etmiş ve hız kesmeden de devam etmektedir. Bunun sebebi farklı alanlarda hizmet veren çeşitli ölçekli firmaların iş akışlarını daha hızlı, kolay ve daha az hata ile yapabilmelerinin sağlanmasıdır. Firmaların yazılım alanında çeşitli ihtiyaçları olabilmektedir. Bunlar şirketin ölçeğine göre özel yazılım, kurumsal yazılım veya bireysel yazılım olarak sınıflandırılabilmektedir. Bunların dışında ölçek fark etmeksizin tüm işletmelerin büyümeleri ve daha fazla müşteri portföyüne sahip olabilmeleri için sosyal mecralarda web sitelerinin bulunması gerekmektedir. İnternete yönelik başarılı bir yazılım geliştirme veya tasarlama çalışmasının tüm işletmelere ciddi düzeylerde avantaj sağlayacağı bilinmektedir. Burada önemli olan maliyetten kaçmak değil en iyi yazılım şirketiyle anlaşıp iş ortaklıkları kurup senkron biçimde hareket etmektir. Yazılım firmasının seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunların başında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar özetle şu şekildedir;

 1. Seçilecek yazılım şirketi kaç yıldır sektörün içerisinde faaliyet gösteriyor?
 2. Bu firmanın bünyesinde barındırdığı personeller ne kadar donanımlı?
 3. İhtiyaç duyduğunuz alana yönelik ne kadar bilgi sahibi ve tecrübeliler?
 4. Sorularınıza hızlı ve yeterli cevap verip vermedikleri sorgulanmalıdır.
 5. Geçmiş tecrübelerinden kaynaklı referansları araştırılmalıdır.

Bu hususlar başta olmak üzere süreçlerinizin tamamında sizinle ilgilenen tüm personeller detaylıca analiz edilmelidir. Çünkü yazılım sektöründe çok sayıda firma hizmet vermektedir ve birçoğu da yeterli donanıma ve tecrübeye sahip olmamaktadırlar. Yanlış bir seçim yaptığınız takdirde işletmenizin büyük mali zararlarla karşılaşmasının yanı sıra gereksiz bir zaman kaybıyla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

Böyle risklerle uğraşmak istemeyen işletmeler günümüzde aylık belli ücretler ayırarak profesyonel yazılım şirketleriyle ortaklıkkurmaktadırlar. Bunun sebebi ise zamandan tasarruf sağlamak, kaliteli iş ortaya koymak, uzun soluklu çalışabilmek, karşılaşılan sorunların hızlı ve doğru bir şekilde çözüme ulaştırılması başlıca sayılabilmektedir. Sonuç olarak hiçbir firma zarara uğramak istemez. Burada bir diğer önemli hususta kaliteli hizmet verdiğine inandırıp fahiş fiyatlar sunan yazılım işletmeleridir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken öncelikli başlık ihtiyaç duyduğunuz hizmetin büyüklüğü ile ücretlendirmenin doğru orantılı bir şekilde yapıldığıdır. Örneğin; basit bir web sitesinin tasarlanmasıyla yeni bir mobil uygulamanın geliştirilmesi aynı ücret skalasında olmamaktadır. Bunun sebebi daha önce de bahsettiğimiz gibi mobil uygulama üretiminde harcanan vaktin, geliştirilmesinde kullanılan personel adedinin ve ihtiyaç duyulan hizmetin detayları gibi çeşitli alt faktörlerin olmasıdır.

Yazılım Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur firmanın veya geliştiricinin daha önce geliştirdiği projelerinin olup olmamasıdır. Eğer daha önceden geliştirdiği projeleri firmalar sunabiliyor ve hizmet verebilir ölçekte projeler yapmış ise bu tarz firmalar ile çalışılması tavsiye edilmektedir. 

Bu konudaki bir diğer önemli unsur da projelendirmedir. Eğer yaptırmak istediğiniz yazılımı veya projeri firma detaylı bir şekilde projelendirip bunu size detayları ile anlatabiliyor ise yola çıkmaya hazırsınız demektir. Yazılım projelerindeki projelendirme aşamaları en önemli anahtar unsurlardan birisidir. 

Bir diğer önemli unsur da firmanın eğer varsa kendileri için yapmış oldukları proejelerdir. Eğer bir firma kendisi için bile olsa geliştirdiği projeleri sizlere sunabiliyorsa, bu onların bu işi yapabilecekleri anlamına gelmektedir. Fakat eğer çalışmayı düşündüğünüz firma veya kişiler sizlere daha önce geliştirmiş oldukları projeleri sunamıyor ve bu konuda sizleri yeterli şekilde ikna edemiyor ise bu noktada yazılım yaptırmak için ilgili firmayı değiştirmek doğru olacaktır. Codelab olarak sizlere bu konuda destek olabiliriz. Siz de bu sayfa üzerinden bizimle iletişime geçerek aklınızdaki projeyi hayata geçirebilirsiniz

Yazılım firması seçerken bazı kriterleri sıralayacak olur isek;

 • Deneyimli yazılım firması: Yazılım şirketi seçerken deneyimli firmaların seçilmesi çok önemlidir. Daha önce projeler geliştirmiş ve bu projeleri detaylı bir şekilde anlatabilen firmalar tercih edilmelidir.
   
 • Profesyonel hizmet verebiliyor olması: Profesyonel bir hizmeti verebilen yazılım firmaları diğer firmalara göre terchi edilme sebebidir. Bu noktada profesyonel çalışmaları size sunabilen kişileri veya firmaları tercih etmelisiniz.
   
 • Kurumsal çalışmalar yapabilme: Kurumsal kimliğine uygun çalışmaları sunabilen firmalar ile yola çıkmak aklınızdaki kurumsal projeleri yaptırabilmek adına daha doğru bir tercih olacaktır. Bu noktada da daha önce kurumsal tecrübesi olan veya kurumsal firmalar ile çalışmış ajansların tercih edilmesi önemlidir.
   
 • Sürdürülebilirlik: Yapılan yazılımların veya programların daha sonraları ekipler tarafından rahatça kullanılır olması ve geliştirilebilir yazılımlar yaparak hizmet verebilen firmaların tercih edilmesi önem arz etmektedir.
   
 • Satış sonrası destek: Projeler yapıldıktan sonra ilgili proje ile alakalı destek, güncelleme ve bakım gibi çalışmaların yapılması çok ama çok önemlidir. Bu noktada da yazılımlar yapıldıktan sonra da bu yazılımların güncel versiyonlarını geliştirebilen, adapte edebilen ve aynı zamanda gerekli teknik desteği verebilen şirketler tercih edilmelidir. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde yazılımlar güncelliğini kaybedebilmektedir. Aynı şekilde bakım çalışmalarını da bu doğrultuda yapabilen ajanslar bu noktada tercih edilmelidirler. 
   
 • Güvenilirlilik: Yapılacak çalışmalar noktasında gerekli teknik kapasiteyi ve teknik çalışmaları size sunabilecek ajansların tercih edilmesi ve bu noktada uzun vadeli çalışmalar sunabilen ajanslar ile anlaşılması oldukça önem arz etmektedir.
   
 • Ulaşılabilirlik: En ufak soru ve sorunlarda bile ulaşılabilir kişiler ve firmaların tercih edilmesi son derece kritik bir konudur. Bu noktada herhangi bir sorun karşısında ulaşılabilir olunması gerekmektedir.
   
 • Çözüm odaklı anlayış: Proje geliştirme aşamasında yapılacak işler veya maddeler değerlendiriliken çözüm odaklı ve profesyonel bir anlayış ile yazılımların yapılması gerekli görülen bir özelliktir.
 

İyi Yazılım Şirketi Nasıl Anlaşılır ve Farkı Nedir ?

Yazılım şirketleri kurulduklarından itibaren yazılıma dair çeşitli alt hizmetler ve yan hizmetler verebilen kurumlardır. Kaliteli hizmet verebilmek için birçok farklı programlama dili ve yazılım geçmişi olan uzman ekiplerce çalışılması bu alanda hizmet veren şirketlerin öncelikli amacı olmalıdır. Bunun sebebi eğer takım, donanımlı ve yeterli teknik bilgiyle harmanlanmış tecrübeye sahipse hem yazılım firması hem de müşteriler için kaçınılmaz başarının formülü yakalanmış olacaktır. Yani kısacası her iki taraf da ortak yapılan iş birliğinden memnun kalacaklardır. Yazılım firmaları müşteri niteliğindeki şirketler için özel yazılımlar, kurumsal yazılımlar, bireysel yazılımlar, web sitesi tasarımı veya üretimi, mobil uygulama geliştirme gibi birçok alt alanda hizmet verirken, satış sonrası destek veya danışmanlık gibi yan alanlarda da hizmet verebilmektedirler. Bunları yaparken başlıca yararlandıkları yazılım dilleri veya yazılımlar şu şekilde sıralanabilmektedir; PHP (Hypertext Preprocessor), C#, Java, HTML (Hypertext Markup Language), CSS (Cascading Style Sheets), React Native, Flutter, Javascript gibi.

Profesyonel Kişiler İle Çalışmanın Avantajları Nelerdir ?

İşiniz için profesyonel yazılım şirketiyle çalışmanız size birçok avantaj sağlamaktadır. Bunun sebebi anlaştığınız yazılım firmasının uzun yıllar birçok benzer alanda iş yapmasından sebep mevcut veya mevcut olmayan, karşı karşıya kalınabilecek zorlukları, hataları önceden tahmin edebilme potansiyellerinin, yeterli uzmanlık seviyesine ulaşamamış yazılım firmalarına göre öngörebilme seviyelerinin daha yüksek olabilmesidir.

CodeLab şirketi olarak kuruluşumuzdan itibaren sizlere en iyi butik hizmeti verebilmek adına takım arkadaşlarımızı; alanında uzman, gelişime açık, takım çalışmasına yatkın, şirket şeffaflık ilkelerine önem veren, kaliteli hizmet anlayışına sahip bireylerden oluşturmaktayız. Sonucunda da bu alanda aldığımız stratejik kararlarımızın doğruluğunu, müşteri memnuniyetindeki yüksek başarımız ve uzun soluklu iş ortaklıklarımızın olmasıyla analiz etmekteyiz.

Eğer sizlerde CodLab gibi uzman bir ekipten yazılım alanında hizmet alırsanız firmanıza sağlanacak avantajlar şu şekilde listelenebilmektedir;

 • Proje yönetiminizde danışmanlık sağlama,
 • Başarılı ve kaliteli hizmet edinme,
 • Yeni teknolojik gelişmelerle senkron biçimde gelişim sağlama,
 • Hızlı çözüm önerileri alma,
 • Proje gelişiminde doğru kararlarla stratejik adımlar atabilme,
 • Hizmet sonrası ilk günkü gibi hızlı ve çözüm odaklı destek alabilme,
 • Projeniz ya da şirketiniz için zamandan tasarruf sağlama,
 • Uzun soluklu güvene ve şeffaflık ilkesine dayalı iş birlikleri kurabilme,
 • Performans maliyet endeksi karşılaştırılması yapıldığında ise kayda değer bir avantaja sahip olmak

Kurumsal Hizmet Veren Yerlerle Çalışmanın Farkı Nedir ?

Kurumsal yazılım firması ile çalışmanın günümüzde ölçek fark etmeksizin tüm firmalar bilişim alanında belgelendirilmiş başarılı firmalarla ortaklık yapmak istemektedir. Bunun sebebi daha sağlam ve güvene dayalı profesyonel bir iş birliğinin gerçekleşmesinin daha kolay olacağıdır. Fakat bu noktada küçük ölçekli işletmelerin ve bazı orta ölçekli firmaların, sahip oldukları yazılım sistemine ve yeniliklerine yeteri kadar bütçe ayırmadıkları veya ayıramadıkları görülebilmektedir. Bu noktada kurumsal yazılım şirketi değil de daha az yeterlilikteki yazılım firmalarıyla kısa soluklu ortaklık kurmaktadırlar. Bu durum uzun vadeli düşünüldüğünde birçok alandan mevcut firmayı zarara uğrattığı görülebilmektedir. Diğer yazılarımızda belirttiğimiz gibi alt veya orta skalada çalışan bilişim personelleri geleceği öngörebilme açısından yeterli olamamaktadırlar bu da en başta şirketinize zamandan ve maliyetten kayıp vermenize sebep olmaktadır. Ödüllü yazılım şirketleri, bilişim alanında yeterli sertifikasyona sahip olmuş, uzun soluklu büyük ve önemli firmalara hizmet vermiş, bünyesinde belgelendirilmiş yetkin takım arkadaşları barındıran ve ciro oranına göre ilgili sınır değerlerinin üzerine çıkmış ve istikrarını korumuş, müşteri memnuniyeti oranını yüksek tutabilmiş yazılım firmaları arasında yapılan başarı projelerine göre unvan sahibi olabilmektedirler.

Bu yerli belgelendirmenin dışında da uluslararası bilişim sektörünün devlerinin yapmış olduğu sertifikasyon yetkilendirmeleri de bulunmaktadır. Bu büyük firmalar alt yazılım şirketlerini belgelendirirken şirket kilometre taşlarından, hizmet alanına kadar birçok konu üzerinde titizlikle incelemeler ve araştırmalar yaparak, uzun bir süre sonunda yeterli görürse belgelendirme işlemini yapmaktadır.

En İyi Firmalar Neye Göre Belirlenir ?

En iyi yazılım şirketleri ve firmaları genel olarak yaptıkları proje sayısı, kuruluş yılları, farklı projeler geliştirmiş olmaları ve profesyonel projeleri geliştirmiş olmaları ile belirlenir diyebiliriz. Bu konu oldukça önemli bir konudur. Çünkü alanında uzman ve profesyonel firmalar ile çalışmak projelerinizi başarıya taşımanın en önemli anahtarlarından birisidir. Bu noktada çalışmayı düşündüğünüz firmaları veya şirketleri dikkatli bir şekilde belirlemeniz önem arz eder. Başarılı bir yazılım firması ile çalışmak sizi ayrıca extra maliyetlerden ve zaman kayıplarından koruyacaktır. Çünkü alanında uzman kişilerle çalışıldığı zaman daha doğru bir yol haritası ile proje geliştirme yapılacağı için burada karşılaşılacak extra maliyetlerde çok daha az olacaktır. Yazılım hizmeti yaptırmanın bir düğer önemli konusu da bütçe konusudur. Eğer doğru bir bütçe belirlenmiş ise bu iş ile ilgili doğru uzmanları da projede çalıştırmak mümkün olacaktır. Bu sebeple yazılım firması seçimi önemli olduğu kadar projeye harcanacak bütçe de oldukça önemlidir. Bu noktada codelab olarak profesyonel bir hizmeti size sunabiliriz.

Satış Sonrası Destek Kapsamında Neler Var ?

Satış sonrası destek kapsamında hemen hemen her firma farklı hizmetler sunabilmektedir. Bu konu firmadan firmaya değişkenlik gösterecek bir konudur. Fakat satış sonrası hizmetleri veya satış sonrası destek yazılım hizmeti için oldukça önemli bir konudur. Çünkü proje bittikten sonra geliştirilmesi veya güncellenmesi gereken birçok konu veya iş meydana gelecektir. Bu noktada dasatış sonrası desteği verebilen veya bu noktada hizmet verebilen şirketler ile çalışmak daha doğru olacaktır. Tabi satış sonrası konuları için verilecek hizmet için oluşturulacak bütçeler de önem arz etmektedir. 

Satış sonrası desteği olarak aşağıdaki maddeler genel olarak düşünülebilmektedir;

 • Aylık Bakım ve Destek Hizmeti: Aylık bakım özellikle büyük ölçekli projeler için oldukça önemli bir konudur. Çünkü özellikle büyük çaba, emek ve uğraş ile hayata geçirilmiş projeler için yıllık destek ve bakım planı oluşturmak oldukça önemlidir. Aksi takdirde çalışılan firmadan destek talebi beklenmesi pek de hoş karşılanmayacak bir durumdur.
   
 • Sunucu Güncelleme Hizmeti: Yazılım projesinin yanı sıra o proje veya projelerin barınacağı sunucuların bakımının ve onarımının ve de güncellemesinin yapılması da oldukça önemli bir durumdur. Çünkü zaman içerisinde sunucuda daha fazla veri depolanacağı ve daha fazla kullanıcıya erişileceği için bu noktada ilk kurulmdaki özelliklerin üzerinde bazı sunucu ayarlamaları veya optimizasyonları yapılması gerekmektedir. Bu durum zaman içerisinde projeyi kullanan kişi sayısı ve veri büyüklüğü arttıkça daha da önem kazancak bir durumdur.
   
 • Geliştirme Hizmeti: Projeler bitirildikten sonrada geliştirilmeye ihtiyaç duyabilirler. Bu durum insanoğlunun isteklerinin sınırsız olması gibi düşünülebilir. Daha sonradan yapılması düşünülen planlar veya durumlar projeye eklenmek istenebilir. Bu sebeple proje bittikten sonra da aynı firmadan geliştirme hizmeti alabilmek oldukça kıymetli bir konudur.
   
 • Danışmanlık Hizmeti: Bir proje bitirildikten sonra danışmanlık hizmeti alınmak istenebilir. Bu konu genel olarak IT ekibi olmayan firmalar için geçerlidir diyebiliriz. Bu noktada firmalar IT ve danışmanlık hizmeti desteği verebilirler. 
   
 • Kapsamlı eSeo Hizmeti: eSeo günümüzde oldukça önemli bir konudur. Çünkü arama motorundaki sonuçlarda yapılan projelerin gösterilmesi, projeye erişimi doğal olarak arttıracak bir unsurdur. Bu noktada da eğer proje sahipleri doğal yollardan trafik yaratmak isterler ise bu noktada kapsamlı bir eSeo altyapısı web sitelerine kurulmalıdır. Bu noktada da eSeo desteği alabilmek oldukça önemli bir konudur
   
 • Mobil Uygulama Hizmeti: Özellikle bir web projesi bitirildikten sonra belli bir kullanıcı kitlesi tarafından kullanılmaya başladığı zaman, mobil uygulama geliştirilmesine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu noktada da mobil uygulama geliştirme hizmeti verebilecek firmalar ile çalışmak önem arz eder
   
 • Mailing Hizmeti: Özellikle e-ticaret modeli bir proje tamamlandıktan sonra mailing hizmeti vermek isteyen firmaların sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple kampanyalarını kendi kullanıcılarına mail atarak veya SMS göndererek tanıtma çalışmaları oldukça önemlidir. Bu noktada da mailing hizmeti verebilen bir firma ile çalışmak doğru olacaktır.
   
 • Tasarım Destek Hizmeti: Firmalar yazılım projeleri bitse dahi bazı tasarım geliştirmelerine ihtiyaç duyabilmektedir. Bu noktada tasarım desteği alabilmek de önemli bir konudur.
   
 • Veri Tabanı Optimizasyonu: Veri tabanı optimizasyonu oldukça kritik bir konudur. Bu noktada eğer bu optimizasyon düzgün yapılmaz ise proje sunucu maliyetleri ciddi ölçüde artacaktır. Optimize edilmeyen veri tabanları ile yola devam etmek ciddi anlamda proje sahiplerine sorun çıkarabilecek konuların başında yer almaktadır. Bu sebepler büyük ölçüdeki veri tabanlarını yönetebilen ve bunları en doğru yöntemler ile optimize edebilen firmalar ile çalışmak son derece kritik bir konudur.

İstanbul, Ankara ve İzmir'deki Firmalar Neden Tercih Ediliyor ?

İstanbul, Ankara ve İzmir'deki firma veya şirketlerin tercih edilme sebepleri genel olarak bu şehirlerin yazılım konusunda daha deneyimli personel veya çalışan desteğini karşılayabilmesi ile alakalıdır. Daha doğu illerimiz de de bu desteği verebilecek uzman veya geliştiriciler bulunmaktadır. Fakat büyük metropol şehirlerinde bu know-how'a erişmek daha olası ve daha kolay olduğu için bu üç büyük şehir yazılım geliştirme noktasında Türkiye'de ön plana çıkmaktadır. Bu da hem bu şehirlerin nüfus fazlalığı hem de metropol olmaları hasebiyle ön planda olmaları nedeniyle gelişen bir durumdur diyebiliriz.

Projeler Nasıl Geliştiriliyor

Proejeler genel olarak baklentiler ve firma ihtiyaçları baz alınarak geliştirilmektedir. Bu noktada işin en başında kriterlerin ve teknik detayların belirlenmesi oldukça önemli bir konudur. Bu noktada profesyonel hizmet alabilmek çok kıymetlidir. Bu sebeple çalışılacak yazılım şirketleri oldukça dikkat bir şekilde seçilmelidir. Proje geliştirme eğer doğru planlamadan yola çıkılarak yapılır ise daha sonrasında ciddi maliyetlere ve zaman kayıplarına yol açacak bir durumdur. Bu noktada hizmeti alacak firma veya kişilerin isteklerinin ve ihtiyaçlarının detaylı bir şekilde belirlenmesi ve bu ihtiyaçlara uygun olan tekniklerin projede kullanılması gereklidir. Bu sebeple projeler geliştirilirken ihtiyaç duyulacak teknik ve teknlojileri optimize ederek belirlemeyerek yola çıkılmalıdır. Buna örnek verecek olur ise bir firma eğer e-ticaret sitesi yaptırmak istiyor ise bu siteyi PHP ile geliştirmek doğru olacaktır. Çünkü hem PHP geliştirici sayısının fazlalığı hem de PHP'nin bu noktada kendisini defalarca ispatlamış bir dil olması önemlidir. Bunun yanı sıra C#, Phyton gibi diller de tercih edilmesi yanlış değildir. Fakat ülkemizde PHP çok daha yaygın olduğu için PHP ile geliştirme yapmak firmayı daha az kısıtlamak anlamına gelecektir.

Proje Geliştirmek İçin Neleri Bilmek Gerekiyor

Proje geliştirmek için öncelikle bazı temel düzeyde teknolojileri ve teknikleri bilmek gereklidir dersek yanlış söylemiş olmayız. Bu noktada da örnek verecek olur ise bir web projesi geliştirmek isteniyor ise web sitesi veya web projesi geliştirme süreçleri nelerdir bunları öğrenmek doğru olacaktır. Bu noktada w3schools çok önemli bir referans kaynağıdır. Sizde buraya tıklayarak w3schools web geliştirme nasıl yapılır inceleyebilirsiniz

Fiyatlar Neden Değişkenlik Gösteriyor ve Ortalama Fiyatlar Nedir

Fiyatlar firmadan firmaya çok değişkenlik göstermektedir. Bunun sebebi her firmanın aslında farklı şekilde yazılım geliştirebilmesinden kaynaklıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken unsur aslında fiyat değil yazılımı yapacak olan firmanın kalitesidir. Eğer sadece fiyat odaklı geliştirme beklentisi içerisinde iseniz size gerçekten çok uygun fiyatlarda geliştirme yapabileceklerini vaat eden firmalar bulabilirsiniz. Fakat bu firmalar ile işe başlandığı takdirde aslında anlaşılan fiyatın çok ama çok üzerinde işin tamamlanması oldukça olası bir durumdur. Bu sebeple sadece düşük fiyat veren firmalara yönelmek çok ama çok hatalı bir davranış olacaktır. Bu noktada en optimize fiyatı verebilen ve de tecrübesine güvendiğiniz bir firma ile yola çıkılması çok daha doğru olacaktır.
 

PROFESYONEL YAZILIM ŞİRKETİ HİZMETLERİ ve ORTALAMA FİYATLARI

HİZMETLER

ORTALAMA FİYATLAR

Özel Yazılım

30.000 - 250.000 TL

Mobil Uygulama

50.000 - 250.000 TL

Web Sitesi

5.000 - 60.000 TL

Web Tasarım

5.000 - 60.000 TL

E-Ticaret Sitesi

15.000 - 120.000 TL

 

Bu Tarz Ajanslarda Kimler Çalışır ve Görev Dağılımı Nasıl Yapılır ?

Yazılım firmasında genel olarak yazılımcılar, tasarımcılar, veri tabanı uzmanları, mobil uygulama geliştiriciler ve proje yöneticileri çalışmaktadır. Yazılım geliştirme oldukça teknik bilgi isteyen bir iştir. Bu sebeple doğal olarak bu konuda yetişmiş, deneyimli geliştirici ve mühendislerin çalışıyor olması gerekmektedir.

Yazılım firmasında çalışan kişiler ve görevleri özet olarak şu şekildedir;

 • Back-End Developer: Yazılım projelerinin arka kısmı veya mantık kısmı ile ilgili yazılımları yapan geliştiricidir. Bu geliştiriciler genel olarak yazılımın algoritması ve işleyişinden sorumlu yazılımcılardır. 
   
 • Front-End Developer: Yazılım projelerinin ön-yüz veya arayüz kısımlarından sorumlu olan yazılımcılardır. Bu yazılımlar genel olarak proje için tasarlanan sayfalardan ve görsel animasyon ve arayüzlerden sorumlu olan yazılımcılardır.
   
 • Web Developer: Web developer veya web geliştiricileri genel olarak web projelerinden sorumlu olan ve bazen DevOps kısmından da sorumlu olan geliştiricilerdir. Genel olarak web siteleri ve web tabanlı yazılımlar üzerine uzmanlığı olan yazılımcı türüdür.
   
 • Project Manager: Proje yöneticileri yapılacak yazılımda çalışacak olan tasarımcı, yazılımcı veya teknik personeli proje kapsamında yönetecek ve görev dağılımlarını yaparak işin hem takibi hem de denetimini yapacak olan ve aynı zamanda yazılım konusunda deneyimli olması şart olan çalışanlardır.
   
 • Mobile Developer: Mobil geliştiriciler genel olarak yapılacak yazılımların telefon ve tablet kısımlarındaki arayüzler ve responsiviteyi(arayüz eşitleme) sağlayacak çalışanlardır.
   
 • APP Developer: Aplikasyonlardan ve uygulamalardan sorumlu olan yazılımcı türleridir. Bu yazılımcılar ios ve android telefonlar için gerekli yazılımların yapılması işlerinden sorumludur.
   
 • DevOps: Projelerin geliştirme ortamlarından sorumlu olan kişilerdir. DevOps'lar hangi yazılım türünde yazılım yapılacak ise o türdeki yazılımcıların ortamlarını hazırlaması ve bu ortamların denetiminden sorumlu olan kişilerdir. Genel olarak sunucu üzerindeki kurumlardan, proje yedeklemelerinden, güvenlik problemleri ve ağ gereksinimlerinden sorumlu olan personellerdir.
   
 • Data Engineer: Projelerin veri tabanlarından sorumlu olan ve bu veri tabanlarını optimize ederek gerekli sorguları yazacak olan ve bu mimariyi geliştirecek olan kişilerdir.

 

Profesyonel Ajansların Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir ?

Profesyonel yazılım firmalarının sağladığı en önemli kolaylık verdikleri destek ve satış sonrası hizmetleridir. Yazılım geliştirme ve tasarım aşamalrında profesyonel hizmet verebilen firmalar tercih edilir ise projeyi profesyonel bir şekilde geliştirmek oldukça kolay olacaktır. Çünkü alanında uzman profesyoneller ile çalışması aslında işin profesyonel bir şekilde yapılması anlamına da gelmektedir. Bir diğer konu da satış sonrası desteği verebilen firmaların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada da satış sonrası hizmeti verebilecek yazılım firmalarını tercih etmek en doğrusu olacaktır. 

Hangi Hizmetleri Alabilirim ?

Profesyonel bir yazılım şirketinden alabileceğiniz hizmetler oldukça çeşitli olabilmektedir. Kısaca bahsedecek olur isek bunlar şu şekilde listelenebilir;

 • Tasarım Hizmeti: Profesyonel bir yazılım şirketinden yapılacak yazılımın arayüz tasarımlarının yapılmasının beklenmesi de olasıdır. Çünkü yazılım firmaları tasarımcılar ile birlikte çalışmaktadırlar. Bu noktada da tasarım hizmeti de yazılım firmaları tarafından sağlanabilmektedir
   
 • Web Geliştirme Hizmeti: Web geliştirme hizmeti firmalar tarafından verilebilen önemli bir hizmettir. Web yazılımlarınız ile ilgili hizmetler bu kapsamda verilebilmektedir
   
 • Sunucu Hizmeti: Bazı ajansları sunucu hizmeti de verebilmektedir. Yapılan yazılımların barınacağı veya kullanılacağı yerler sunuculardır. Bu noktada sunucu hizmeti de verilebilecek hizmetler kapsamındadır diyebiliriz
   
 • Bakım ve Destek Hizmeti: Yazılım projeleri yapıldıktan sonra da geliştirilmeye devam etmektedirler bu noktada bakım ve destek hizmetinin sağlanabilmesi oldukça kritik ve çok önemli bir konudur. Bakım, güncelleme ve satış sonrası destek ve teknik destek hizmetleri bu noktada verilebilecek ve alınması gereken en önemli hizmetlerdendir diyebiliriz. Eğer yapılan yazılımlar zaman içerisinde güncellenmiyor ve gerekli bakımları yapılmıyor ise bu noktada projeler ciddi bir eksikliğe sahip olmaktadırlar. Bu sebeple bakım ve destek hizmetinin alınması en gerekli konulardan birisidir.
   
 • Veri Tabanı Optimizasyon Hizmeti: İster web projesi olsun ister mobil uygulama bu noktada bütün yazılımların bağlandıyı ve ortak noktası olarak kabul edilen yer veri tabanıdır. Bu noktada da yazılım firmalarının veri tabanlarını en verimli şekilde optimize edebilmeleri son derece kritik bir konudur. Optimize edilmemiş veri tabanları ile hizmet vermek istenirse bu noktada sunucu maliyetleri ve diğer benzer maliyetler ciddi ölçüde artabilecek unsurlardan birisidir. Bu sebeple veri tabanı optimizasyonu hizmetinin düzgün ve doğru bir şekilde alınabiliyor olması oldukça kritik bir konudur.
   
 • Entegrasyon Hizmeti: Yazılım projelerinin bir diğer onemli geliştirilmesi gereken unsuru da entegrasyonlardır. Günümüzde sınırsız denilebilecek entegrasyon bulunmaktadır. Bunlar e-fatura entegrasyonundan, stok kontrolü ne, muhasebe entegrasyonundan, mail entegrasyonuna, sms entegrasyonuna kadar bir çok konuyu içerisinde barındırabilmektedir. Bu noktada farklı entegrasyonları uygulayabilecek ve bu entegrasyonları geliştirebilecek yazılım firmaları ile çalışılması yine çok önemli diyebileceğimiz konular arasındadır.
   
 • Mobil Uygulama Geliştirme Hizmeti: Alınabilecek hizmetler arasında bir diğer önemli konu da aplikasyon ve uygulama geliştirme üzerinedir. Günümüzde bir çok uygulamanın web versiyonu olduğu gibi uygulama ve aplikasyon versiyonlarının da aktif olarak kullanıldığı düşünülecek olur ise bu noktada mobil uygulama ve aplikasyon hizmeti de yazılım firmalarının verebileceği hizmetlerden bir diğeridir.
   
 • Landing-Page Hizmeti: Tanıtım web sayafaları hizmeti de bu alanda verilebilecek hizmetlerden bir diğeridir. 
   
 • Mailing ve SMS Hizmeti: Kampanyalarınız ve müşteri bilgilendirmeleri için yapılacak olan mailing ve SMS gönderim çalışmaları için gerekli alt yapıların sağlanması da verilebilecek hizmetlerden bir tanesidir.
   
 • Proje Yönetim Hizmeti: Yazılım projelerinin ve personellerinin yönetilebileceği ve görev paylaşımlarının yapılacağı yazılımlar veya paneller ile ilgili verilebilecek yazılım ve geliştirme hizmetleri de bu alanlarda sunulabilecek hizmetler arasındadır.
   
 • Yazılım Danışmanlığı Hizmeti: Yazılım geliştirme işlerinde en önemli alanlardan bir diğeri de yazılım danışmanlığı hizmetleridir. Geliştirilecek yazılımların en doğru şekilde yapılabilmesi için hem düzgün bir planlama hem de tecrübeli kişilerin yönlendirmelerinin olması gerekmektedir. Bu noktada da yazılım danışmanlığı hizmeti de verilebilecek en önemli hizmetlerden birisidir.

 

Kurumsal ve Profesyonel Hizmet Neden Önemli ?

Kurumsal veya profesyonel bir hizmet alabilmek oldukça önemlidir. Çünkü geliştirilmek istenen projelerin kullanılabilir olması veya hedef kitlelere ulaşması veya bir diğer deyişle başarıya ulaşması oldukça önemli bir konudur. Hiçbir proje sadece yapılmış olmak için yapılmadığı için bu noktada başarıyı sağlayabilecek teknik kapasitedeki hizmetin alınabilmesi çok ama çok kritiktir. Eğer profesyonel olmayan firmalar veya kişiler ile çalışılır ise hem proje maliyetleri artacaktır hem de zaman kayıpları yaşanacaktır. Bu noktada profesyonel bir yazılım hizmeti alabilmek son derece önemlidir.
 

Genellikle Hangi Programlama Dilleri İle Geliştirme Yapılıyor

Günümüzde birçok programlama dili kullanılmaktadır. Codelab gibi özel yazılım geliştirme yapan şirketler müşterilerin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda programlama ve yazılım dili seçimini yapmaktadır. Burada aslında belirleyici olan unsur müşterilerin ihtiyaçlarıdır. Fakat bazı diller diğer dillere göre daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunların başında PHP gelmektedir diyebiliriz. Çünkü milyonlarca web sitesi altyapı olarak php dili ile üretilmişlerdir. Bunun başlıca sebeplerinden biri php nin ilk bulunan web tabanlı dillerden birisi olmasıdır. Aynı zamanda php açık kaynak kullanımı nedeni ile devamlı dünya üzerindeki kullanıcılar tarafından geliştirilmekte ve ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Bu da PHP'nin en yaygın web dili olmasındaki etkenlerden birisidir. PHP gibi C# (C sharp), Java, NodeJS gibi diğer web tabanlı diller de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple firmalar tarafından en çok tercih edilen diller PHP, C#, Java ve NodeJS dir. Fakat phyton ve ruby on rails gibi diller de günümüzde popülerliği artan diller arasındadır.


Codelab Neden Tercih Ediliyor ?

CodeLab kuruluşundan itibaren şirket ilkelerini, her üç tarafı da memnun edecek şekilde oluşturan ve işletmelere butik hizmet sağlayan bilişim sektöründe faaliyet gösteren bir yazılım firmasıdır. Takım arkadaşlarının seçiminde CodeLab’ın sahip olduğu ilkeleriyle paralellik gösteren personel karakterlerini öncelikli değerlendirerek daha sonra eğitim ve gelişim konularındaki eşselliğe bakmaktadır. Sonuç olarak CodeLab ekibine dahil olan takım arkadaşlarımız öncelikli olarak “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz” prensibini benimsemektedirler. Bu husus sağlandıktan sonra aktif stratejik yol izleme çalışmalarına geçilmektedir. Takım arkadaşlarımızın kendilerini eksik gördükleri alanlarda ilgili iyileştirme çalışmaları yapılırken bir yandan da yetkin oldukları alanlarda aktif çabaları değerlendirilmektedir. Firma kültüründe uygulanan adil ücretlendirme ve yan haklar konusunda da öncelikli amacımız personellerimizin güncel enflasyon oranlarından etkilenmeyecek şekilde düzenli revize işlemleri yapılmaktadır. Takım arkadaşlarımıza vermiş olduğumuz desteklerden dolayı samimi ve etkin çalışma ortamını başarılı bir şekilde oluşturmuş oluyoruz. Bu durum da müşteri niteliğindeki firmalarla aramızdaki iletişimin etkin ve doğru biçimde gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

CodeLab’ın sahip olduğu marka kimliğinin başarısı müşteri niteliğindeki iş ortaklarımıza da olumlu yansımaktadır. İş ortaklarımızla aramızda samimi, şeffaflık ilkesine dayalı, adil, çözüm odaklı ve sürdürülebilirlik başta olmak üzere birçok konuda paralel hareket etmekteyiz. Donanımlı takım arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz kaliteli projeler sonucunda, müşteri niteliğindeki firmalarla güçlü ve uzun soluklu bağların kurulmasını sağlamaktadır. Ayrıca sadece hizmet içerisinde etkin iletişim kurmak yerine hizmet sonrası da bu etkin iletişimi devam ettirmemiz bizi diğer yazılım firmalarından ayıran öncelikli artımızdır…
 

Programlama Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır ?

Yazılım konusunda kendini geliştirmek ve yetiştirmek isteyen kişilerin sıklıkla sordukları bir diğer soruda ne kadar sürede öğrenilebileceğidir. Bu noktada spesifik bir zaman dilimi belirtilebilmesinin yanlış olduğu CodeLab uzman ekiplerince düşünülmektedir. Bunun temelinde yatan kıstaslar; kişiler arası farklılıkların olması ile birlikte ayrılacak vaktin yeterliliği, pratik çalışmaların yapılma sıklığı gibi birçok husus göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca yazılım alanının dinamik bir çerçevede sürekli olarak gelişip yenilendiği de bu zaman hesaplamalarına dahil edilmelidir.

İyi Yazılım Şirketi ve Profesyonel Yazılım Firması
DİĞER BAŞLIKLAR
Hizmet Verdiğimiz Alanlar & İlgili Konular

KULLANDIĞIMIZ PROGRAMLAMA DİLLERİ

PHP, React Native, Flutter, Javascript, TypeScript, C#, HTML5, CSS3

NELER YAPTIK

Yaptığımız Bazı Projeleri İnceleyebilirsiniz

Hayata geçirmek istediğiniz projelerde sizin kadar hevesli ve bir o kadar heyecanlıyız. Doğru yöntemlerle sonuca ulaşmak istediğiniz teknik ekibiniz biz olabiliriz. Gelin beraber çalışarak bir başarı hikayesi oluşturalım.

İyi Yazılım Şirketi: Profesyonel Yazılım Firması

İLETİŞİM

Yaptırmak istediğiniz projeler ile ilgili bizden mutlaka teklif alın


Yazılım teklifinizi hazırlarken en iyi ve optimize edilmiş fiyatları sizlerle paylaşıyoruz

Tel: 0 532 749 99 36

E-Mail: info@codelab724.com


Toplantı Ofisi: eOfis Bağdat Cad. Suadiye / İSTANBULBizi Sosyal Medyada Takip Edin !